Lifestyle
Šta se krčka u kuhinjama generacija X i Z?
U drugoj epizodi "Rose u podne" Peđa (Gen X) i Irena (Gen Z) razgovarali su o generacijskim razlikama u pristupu kuvanju i ishrani - o tome gde traže nove recepte, kako su uopšte zavoleli kuvanje, kao i o tome da li je zaprška obavezna.
foto: pexels.com
Peđa kaže da je za sebe nekada govorio da je strastven ribolovac, a sad kaže da je strastven kuvar. Kada je on bio mali, kuvanje nije bilo toliko popularno i kuvari nisu bili TV zvezde, tako da je čari kuvanja otkrio tek kada se odvojio od roditelja i započeo samostalni život.
"Tad počneš da otkrivaš da nije samo fora da isprižiš jaja ili pomfrit kako bi nešto pojeo, već da možeš i da naučiš da zamotaš sarmu ako se malo potrudiš", priča Peđa.
Kako kaže, u njegovo vreme su ugostiteljsku školu upisivali uglavnom loši đaci i to prosto nije bilo atraktivno zanimanje. Da je tada znao da je kuvanje tako zabavno, moguće da bi se opredelio da ide tim putem umesto novinarskim.
foto: Irena Čučković
I Irena je tek pri kraju fakulteta shvatila da joj kuvanje ide od ruke više nego što je ranije pretpostavljala. Kada se iz studentskog doma preselila u stan sa velikom kuhinjom, imala je mnogo više prostora za eksperimentisanje i isprobavanje novih recepata, a imala je i cimerku koja je uvek rado učestvovala u degustaciji tih jela.
Irena danas nove recepte najčešće nalazi na TikToku, dok je Peđa ipak fan recepata na YouTube-u. Kako kaže, videi tamo su detaljniji i sporiji i onda može bolje da ih isprati dok u realnom vremenu priprema jelo. Ipak, kada je on tek otkrivao kuvanje, pronalaženje recepata je izgledalo dosta drugačije.
"Isprva sam tražio recepte na sajtovima, negde početkom 2000-ih. Mreže još nisu ni postojale tada, a YouTube je bio tek u začetku. Kasnije, kada je YouTube postao popularniji, čak sam i ja kačio neke svoje snimke. Imam neki kiseli kupus u zemljanom loncu, baš sam ponosan na taj video", priča Peđa.
foto: pexels.com
A pre svega toga i pre početka 2000-ih, recepti i saveti za kuvanje prikupljali su se tako što se - zove mama.
"Uvek kreneš od onog poznatog, od onog što si jeo ili jela kod mame. Neke od tih recepata sam kasnije modifikovao", kaže Peđa.
Međutim, nekim od tih recepata je potrebno dosta vremena za kuvanje. Sa druge strane, Irena se usled nedostatka vremena češće odlučuje za jela koja su istovremeno brza i zdrava.
"Radnim danima, kada dođem gladna sa posla, gledam da što brže napravim ručak kako ne bih posegnula za grickalicama. Priprema komplikovanijih jela je moguća samo vikendom. Tada mi nije problem da odvojim nekoliko sati za kuvanje", priča Irena.
I Irena i Peđa slažu se da su nam digitalne tehnologije približile mnoga internacionalna jela koja su sada postala deo naših svakodnevnih obroka.
Celu epizodu možeš poslušati u plejeru:
I. Č.