Kultura
Muzeji kriju blago za koje ne znate
Muzeji u Novom Sada čuvari su istorije i tradicije, svedoci migracija, ratova, tehnološkog i naučnog razvoja. Zato, ako ste mislili da lobanju mamuta možete videti samo na Nacionalnoj geografiji, oružje korišćeno u Prvom i Drugom svetskom ratu na Historiju ili staru gradsku ulicu uz pomoć nepostojeće vremenske mašine, prevarili ste se, jer sve to postoji u gradskim muzejima.
Samo Muzej grada Novog Sada sastoji se od pet zgrada - centralne zgrade na Petrovaradinskoj tvrđavi, podzemnih vojnih galerija, Zbirke strane umetnosti u Dunavskoj ulici, Zavičajnog muzeja u Sremskim Karlovcima i Memorijalnog muzeja posvećenog Jovanu Jovanoviću Zmaju. Magistar Siniša Jokić, kustos istoričar Muzeja grada Novog Sada kaže da su podzemne vojne galerije uvek zanimljive, ali preporučuje i nekoliko stalnih izložbi u centralnoj zgradi na Tvrđavi.
"Građanski život Novog Sada od sredine 18. do sredine 20. veka je sjajna izložba u kojoj su predstavljeni muzejski predmeti vrhunske kategorije. To je kolekcija umetničih i likovnh predmeta, lepo je dizajnirana i svako se zadivi kad uđe u taj izložbeni prostor od 1.000 kvadrata", kaže Jokić.
U prizemlju iste zgrade nalaze se i dve izložbe posvećene velikim jubilejima. Sto godina od početka Prvog svetskog rata i 70 godina od završetka Drugog svetskog rata.
"Izložba o Prvom svetskom ratu pokazuje šta Muzej grada Novog Sada ima od oružja i opreme iz tog perioda, sve od noža do topa. Odmah pored je i izložba 'Sremski front i pobeda nad fašizmom'. Kuriozitet te izložbe je što su prvi put posle 70 godina prikazani predmeti koju su pripadali Nemcima i četnicima, a koji su zarobljeni od strane partizanskih jedinica, odnosno KNOJ-a. To su zastave, uniforme, oružja, propagandni plakati, itd. koji su prvi put izloženi za oči javnosti", objašnjava Jokić.
Ništa manje zanimljivo je i u Muzeju Vojvodine, gde se može videti kako je izgledala gradska ulica s početka XX veka. Arheološkom postavkom su od paleolita do kasnog srednjeg veka dočarani život, sahranjivanje, umetnost i religija. Etnološki deo pokazuje viševekovna preplitanja slovenskih, ugro-finskih i germanskih naroda na području Panonske nizije njihove nošnje i običaje.
U Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u toku je izložba "Akvizicije", koja prema rečima portparolke ovog muzeja Danijele Halde predstavlja otkupe muzeja i sve ono što mu je muzeju poklonjeno od 2012. do 2015. godine.
"Tu su zaista radovi naših vodećih i eminentnih umetnika. Pre svega mislim na Rašu Todosijevića, Marinu Abramović, Uroša Đurića. Predstavljena je plejada zanimljivih radova i zanimljivih umetnika. Te radove ne možete videti svakodnevno, a ni naš muzej nema stalnu postavku, pa ova izložba traje do kraja marta", kaže portparolka Halda.
Ako vas od umetnosti ipak više zanima biljni i životinjski svet, onda je Pokrajinski zavod za zaštitu prirode pravo mesto za vas. Darko Timotić, kustos paleontolog, kaže da se tu nalaze retke i ugrožene, ali i izumrle vrste.
"Tu možete videti školjke, puževe i druge fosile, koji su nekada živeli u Panonskom moru, a takođe možete videti i ostatke krupnih sisara, koji su nekada živeli na prostoru Vojvodine za vreme Ledenog doba. Tu su mamut, orijaški jelen, ostaci runastog nosoroga, ostaci pećinskog medveda, demingerijevog medveda, i drugih vrsta koje su tada živele", kaže Timotić.
Kustosi, koji su posetiocima uvek na raspolaganju u svim muzejima, jednoglasni su da su muzeji slabo posećeni, ali i da je krajnje vreme je da se to promeni. Nedostatak novca nije izgovor jer je ulaz u većinu muzeja besplatan, a tamo gde se naplaćuje ne košta više od 300 dinara.
Radmila Leovac