Kultura / Knjiga
Vredi pročitati: Osećaj gospođice Smile za sneg
Filip Grujić je student dramaturgije koji trenutno živi na relaciji Novi Sad - Beograd. Pored muzike, Filip se veoma dobro snalazi i sa pisanom formom. Njegov roman prvenac "Bludni dani kuratog Džonija" (Samizdat/B92) odnedavno je u knjižarama, a u njemu ćete pronaći delo koje nas svojom svežinom i poetskim jezikom vodi na neobično književno putovanje. Filip nam je za ovu nedelju preporučio drugo štivo za čitanje.
Filip kaže da je poslednja knjiga koju je pročitao delo autora Petera Hega Osećaj gospođice Smile za sneg. U pitanju je danski roman iz devedesetih godina, koji je dobio silne nagrade.
"Privuklo me je to što nije klasičan triler, da nema ništa literarno u njemu. A čuo sam da Peter Heg uspeva da izmiksa nekako te dve stvari i zbog toga sam uzeo da je pročitam. Pod jedan, zato što ima divan naziv, koji je lepši od romana, a pod dva zato što sam čuo lepe stvari o romanu, iako nisam uživao u njemu koliko sam mislio da hoću. Neuverljivost romana i priče, jer imamo glavnu protagonistkinju koja faktički nema šta ne zna. Posle sam čitao da on namerno prepliće fikciju i stvarnost i kod njega se ne zna šta se zaista dešava, a šta je njegov pečat. Nakon toga mi je postalo jasno kako ona to sve može da zna. Sve je to zbog Hegove poetike koju gaji od samog početka", kaže Filip o romanu i objašnjava da je njegova suština u tome da ne možeš da pobegneš od svog porekla i da će te ono kad tad ubiti.
Za ovaj roman kažu da se ne ispušta iz ruku ne samo zato što donosi slojeviti krimi zaplet, već zato što, kao u klasičnim ostvarenjima, pred sobom imamo harizmatičnu junakinju koja postaje heroina, nosi radnju, bori se, uskače u opasne situacije sve da bi princip pravednosti bio zadovoljen. Ova knjiga može biti psihološki i politički triler, može biti i lokalna priča o nesporazumu dveju kultura, danske i eskimske, ali to je pre svega knjiga o hrabrosti, o čovečnosti, o spremnosti čoveka da se za nju izbori kako bi bio kompletan.
J. M.