Kultura / Galerija
GIF - retro forma koja inspiriše!
Organizatori subotičkog Festivala gifova, GIF festa, nedavno su objavili da je otvoren konkurs za ovogodišnji, 12. po redu festival. Gif, odnosno, graphic interchange format je sada već retro kompjuterski format, primitivna, veoma jednostavna animacija koja i danas kreatorima pruža mnogo mogućnosti za umetnički izraz. O tome kako je nastao GIF Fest, koliko taj medij još živi i koliko se koristi u umetnosti, kao i o tome šta čini vrednost jednog gifa, razgovarali smo sa MIrjanom Šormaz Mitrić jednom od inicijatorki festivala.
"Ideja je nastala spontano. Ja sam grafička dizajnerka po struci. Počelo je od pasioniranog gledanja gifova i nekako smo došli na ideju da pokrenemo festival, Ove godine se održava 12. put", kaže Mirjana.
Gif je sada već retro forma. Šta on može da ponudi jednom umetniku?
Gif postoji već 30 godina. Zamišljeno je da bude kao neki polu-animirani baner, jer se tu radi o specifičnoj animaciji koja je dosta isprekidana. Slike se vrte u lupu i draž je u tome što je taj lup beskonačan! U jednom momentu, on je izgubio smisao kao komercijlna forma pogodna za reklame, ali je dosta autora onda pronašlo tu dobar način da izraze svoje ideje.
Znači, gif je i dalje živ u umetnosti, kao forma, odnosno, medij?
Mi pratimo sajtove i ljude koji se time bave. Vidimo da on i dalje živi, na osnovu prijava na konkurs kojih je svake godine pedesetak. Sam gif može da bude veoma jednostavnan, od dva frejma ili kadra, ali može da bude i izuzetno složen i da se radi u Fotošopu ili After efektu,sa dosta detalja. Može da bude zahtevan.
Odakle su učesnici? Da li postoje autori koji su afirmisani baš kao 'GiF umetnici'?
Naš najpozantiiji autor je Miloš Rajković iz Beograda, on je i učestvovao na pprvom GIF festu. Posle je jako napredovao i to razvio, čak je za kompaniju Guči radio niz nekih gifova za reklamne kampanje. On je broj jedan, po mom mišljenju. Ima otkačene gifove i glavna inspiracija su mu naši stari filmovi.
Tu je, recimo, Amerikanac Bil Domonkos koji ima "vintidž" stil gifova, vrlo je plodan u tom radu. Zatim, Saša Kac iz Rusije, Zlata Petjeva iz Bugarske, tu je Dalibor Rajninger i tako dalje. Postoji svojevrstan “kult gifova", pogotovu zbog toga što može da se komercijalizuje i da ljudi žive od toga. Mnogi trejleri za filmove su, recimo, urađeni u gif formatu.
Prijave za ovogodišnji GIF fest otvorene su do 25. avgusta, na adresu gifest.subotica@gmail.com. Tema je slobodna a svaki autor može da pošalje do pet svojih originalnih radova.
"Ovogodišnji GIF fest će biti održan 14 septembra, u prostorijama Udruženja građana 'Klara i Rosa' u Subotici. Biće dobar muzički program, DJ set i naravno, projekcije na tri platna. Mi smo skromni, nas samo jednim malim delom sponzoriše grad Subotica, ostalo sve pravimo na prijateljskoj osnovi", zaključuje Mirjana.
Marko Jakovljev