...
TRENUTNO16:00 - 22:00Music Mix by Bea

Društvo

Svaki trenutak je važan: Pozitivno roditeljstvo

07.06.2019.

Kampanja Svaki trenutak je važan, koja je u sradnji UNICEF-a i resornih ministarstava (zdravlje, obrazovanje i socijalna zaštita) počela još 2017. godine, ove godine obeležava se pod sloganom Pozitivno roditeljstvo – dar za ceo život!

.

Kampanja će trajati do 30. juna i realizuje u saradnji sa brojnim partnerima – zdravstvenim, obrazovnim, institucijama socijalne zaštite, civilnim sektorom, lokalnim zajednicama i biznis sektorom, kao i sa svim pojedincima koji su posvećeni razvoju i dobrobiti dece ranog uzarsta, odgovornom i podsticajnom roditeljstvu. Ove godine kampanji se pridružilo Ministarstvo za demografiju i populacionu politiku, a svoj doprinos daju i brojni partneri iz privatnog sektora (Nordeus, VODA VODA, LEGO), stručnjaci, profesionalci i građani Srbije, kroz svoje donacije i druge vidove doprinosa.

Cilj kampanje je da se podigne svest i razumevanje među roditeljima, starateljima, stručnjacima, lokalnim zajednicama, institucijama i kompanijama o značaju pozitivnog roditeljstva u najranijem uzrastu dece. Kampanja Pozitivno roditeljstvo – dar za ceo život! posvećena je osnaživanju roditelja i poziva na podršku roditeljima da se u punoj meri uključe u odrstanje svoje dece, ne samo kao podrška njihovoj dobrobiti, brizi o zdravlju i ishrani, već i kao partneri u igri, istraživanju, zajedničkom učenju i druženju. UNICEF globalno obežava mesec jun kao Mesec roditeljstva i poziva sve zemlje da se pridruže. 

Rano detinjstvo je najvažnija razvojna faza u životu svake osobe. Dokazano je da je taj period od suštinskog značaja za uspeh i sreću tokom celog života. Odgovarajuća ishrana i zdravstvena zaštita, razvojna stimulacija i brižno porodično i društveno okruženje koje odgovara na potrebe deteta su najznačajniji faktori za njegov razvoj. Pošto u potpunosti zavise od odraslih koji se staraju o njima, deca čiji roditelji imaju razvijene veštine roditeljstva, kao i deca i porodice koje pohađaju dobro koncipirane programe za podsticanje razvoja u ranom detinjstvu, imaju bolje socijalne i emocionalne kompetencije, razvijaju više jezičke i kognitivne sposobnosti i obično postižu bolji uspeh tokom školovanja. Podaci pokazuju da, ako se razvoju u ranom detinjstvu posveti odgovarajuća pažnja, ostvaruje se značajan uticaj na ukupnu dobrobit deteta, njegovo zdravlje i funkcionalnost, mentalno zdravlje, jezičku i matematičku pismenost i ekonomsku participaciju. Sve to ima značajne implikacije po ekonomski, kulturni i ukupni razvoj svake zajednice.

Roditelji i staratelji imaju veoma važnu ulogu u razvoju dece, kao glavni kreatori okruženja u kom borave i u kome imaju obezbeđene osnovne potrebe i podsticaje za razvoj mozga, ishranu, negu i brigu o zdravlju, bogate i višestruke interakcije koje ostvaruje sa okruženjem kroz komunikaciju i igru.

Možda te još zanima:

.

UNICEF-ov program za sticanje radnih praksi

UNICEF u Srbiji uskoro započinje nacionalni program za sticanje radnog iskustva i praktičnih znanja i veština traženih na tržištu rada.…

.

Važno je zaštititi najmlađe gejmere

Srpska asocijacija industrije video igara (SGA) i UNICEF u Srbiji potpisali su sporazum o saradnji sa ciljem da se deca i mladi, koji koriste igre i…

.

Generation Unlimited prvi put u Srbiji

Generation Unlimited okuplja mlade (od 14 do 24 godine) koji u svojoj zajednici žele da doprinesu rešavanju problema iz oblasti…

.

Aleksa Tešić: Motiv su mi istina i pravda

Kada imate sreću da u životu profesionalno radite ono što volite, to je jedan od preduslova da vam život bude…

.

Gen Z i Gen X o mentalnom zdravlju: Bez unutrašnjeg mira nema kvalitetnog života

U sedmoj epizodi “Rose u podne” istraživali smo generacijske razlike i sličnosti u pristupu temi mentalnog zdravlja kroz razgovor sa…

.

Ne otpisujte žive pisce u doba veštačke inteligencije

Apetit za glupošću koju generiše AI nije toliko snažan kao što mnogi izdavači žele da veruju, a potražnja za kvalitetnim…

  • 14:00 Pop up
  • 15:00 90 u 60
  • 16:00 Music Mix by Bea
  • 22:00 Floating Sounds

Anketa

Na koji način koristiš ChatGPT?

Oradio logo