Društvo / Obrazovanje
Robotičari iz Novog Sada osvojili Evropu
Tim „Mi“, koji su činili studenti novsadskog Fakulteta tehničkih nauka, osvojio je ovogodišnje evropsko prvenstvo u robotici „Eurobot 2022“ koje je održano u Francuskoj. Učestvovalo je oko sto francuskih timova i više od 20 timova iz 11 zemalja sveta. Oni su imali zadatak da u kratkom vremenu, uz pomoć robota, reše izazove postavljene pred njih.
Tim „Mi“ je uspeo da kroz nekoliko eliminacionih rundi stigne do finala, gde su za protivnike imali ekipu „Tim Dynamics“ iz Austrije. Prema rečima člana tima Alekse Stevanovića ovo nije bio ni malo lak zadatak.
„Meč traje sto sekundi i igra se na tabli veličine dva puta tri metra. Pravila su drugačija svake godine, a cilj je isti- skupiti što više bodova. Ovog puta smo imali zadatak da skupljamo šestougaone pločice. Protivnici se kreću u istom terenu i smeju da kradu jedni drugima stvari. Bitno je da posle tih sto sekundi nema pomeranja robota jer tada se sve završava“, priča on.
Priprema robota za ovakvu vrstu takmičenja traje od pet do sedam meseci. Sređuje se hardver, pišu softverska rešenja, ali sve na kraju zavisi od zadataka koje takmičari dobiju na licu mesta. Srđan Apostolović je bio deo ekipe koja je imala zadatak da se izbori sa ovim problemom.
„Sve je dosta teško, jer sve što hardver napravi, krene da puca jer ga mi softverom "uništimo". Onda oni moraju da na brzinu izrađuju sve kako nama treba. Mi softveraši kada kucamo strategije pred takmičenje imamo dosta stresa, jer ako one nisu dobre, džabe sve“, objašnjava Srđan.
OBRATI PAŽNJU
U finalnoj rundi prevagu je odnela dobra strategija koju je imao tim „Mi“. Oni su uspeli da, analizom protivničkih timova, dođu do formule koja ih je dovela do vrha. Ipak, tokom takmičenja su se suočavali i sa nekim problemima.
„Pritisak je najveći kada se puštaju roboti. Imali smo scena gde roboti nisu hteli da krenu ili su kretali u suprotnom smeru. Prvih par mečeva je bilo teže, kasnije kako su roboti radili sve bolje i bolje, kad smo ih nekoliko puta pustili na sceni, sve je bilo lakše i lakše“, kaže Aleksa.
Takmičenje je bilo i odlična prilika da se razmene znanja iz oblasti robotike, a neka od njih će primeniti već na narednom takmičenju, priča Srđan Apostolović.
„Očaran sam koliko su timovi kominukativni i spremni da razmene neka rešenja. Videli smo neka lepa softverska rešenja koja ćemo sigurno implementirati naredne godine ali i dosta hardverskih“, kaže on.
Na takmičenju u Francuskoj učestvovalo je još dve ekipe koje su činili studenti novosadskog FTN-a. Zanimljivo je i da je na prethodnom „Eurobotu“, održanom 2019. godine, takođe trijumfovao tim iz Srbije „PGM robotics“. Domaći timovi se već dve decenije takmiče na „Eurobotu“, a već nekoliko godina su u samom vrhu što je potvrda dobrog rada studenata ali i profesora od kojih stiču znanja iz oblasti robotike.
Kompletan razgovor sa Aleksom i Srđanom poslušajte u emisiji Pop up:
Foto: Privatna arhiva
M. L.