Društvo / Obrazovanje
On the Record: Studenti novinarstva iz regiona stvorili nove mostove
Odsek za medijske studije Filozofskog fakulteta u Novom Sadu po sedmi put okupio je studente iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Albanije i Hrvatske. Prethodni festival bilo je 2019. godine, pa su se zato na ovom izdanju našli studentski radovi nastali u periodu od skoro tri godine.
Kako kaže studentkinja zagrebačkog Fakulteta političkih znanosti Sunčica Šoljan, koja je nagređena od strane publike za svoj tv prilog, za nju je ovaj festival ipak bio više od takmičenja.
„Gledali smo međusobno radove i kroz radionice sam shvatila da imam puno toga da naučim od kolega. Od početka na ovo nisam gledala kao na takmičenje nego na festival i priliku da naučim nešto od kolega i da inspirišemo jedni druge. Iz društva nam se gura ideja da možemo samo da učimo od odraslih ali smo mi ti koji živimo u ovom vremenu i ovim državama i koji najbolje razumemo šta nas muči“, kaže Sunčica.
OBRATI PAŽNJU
Tokom protekle nedelje studenti iz regiona su boravili u Novom Sadu i učestvovali u brojnim predavanjima i radionicama. Dobitnica nagrade za istraživački tekst Olivera Savić smatra da se mladi novinari često suoačavaju sa predrasudama.
„Mislim da je greška što češće nema ovakvih događaja gde studenti mogu da pokažu zašto uče i zašto su se opredili za ovaj poziv. Mnogi imaju predrasude prema studentima i ne daju im prilike da se oprobaju u nečemu. Mislim da bi trebalo više da se izražavamo kroz neke studentske medije kako bi pokazali šta znamo. Malo je prakse“, priča Olivera.
Nagradu za najbolju televizijsku reportažu dobili sutenti iz albanskog Skadra i Novom Sada za prilog “Legenda o zidanju Skadra”. Prema rečima jednog od nagrađenih Aleksandara Bugarina, izradu ovog prioga su pratili brojni izazovi.
„Zbog korona virusa nismo mogli da idemo u Skadar. Morali smo sve da radimo online preko Zuma, od pisanja sinopsisa, razmene materijala do montaže. To je ipak urodilo plodom i ova nagrada šalje poruku da mostovi između Albanaca i Srba mogu da se grade i to na najbolji način, a to je kroz saradnju mladih“, objašnjava on.
Njegov kolega iz Albanije Lazarino Pjetri kaže da mu je ovo iskustvo bilo veoma važno.
„U Albaniji nemamo ovakve festivale i mislim da je učestvovanje ovde važno. Dobiti prvu nagradu nije jednostavno, jer smo tu prvi put. Novinarstvu u Albaniji nedostaje praksa i iskustvo i pokušavamo to da promenimo“, priča Pjetri.
Odsek za medijske studije slavi 18. rođendan!
Ovom prilikom je obeleženo i punolestvo Odseka za medijske studije Filozofskog fakulteta. Pored osnovnih akademskih studija žurnalistike, u okviru Odseka od protekle školske godine su uspostavljene i studije komunikologije. Najveće bogastvo koje je odsek stekao tokom proteklih godina su upravo njegovi studeni, kaže šefica tog odseka Smiljana Milinkov.
„Kada vidimo one koji se profesionalno bave novinarstvom ili su u drugim oblastima to je za ponos. Za 18 godina prolaze se različite faze, od navikavanja na novo okruženje preko raznih turbulencija, i nadam se da smo uz činjenicu da smo osnovali novi smer, napokon došli do toga šta je naš fokus i na čemu treba da baziramo naš rad“, kaže ona.
Konferencija "Mostovi medijskog obrazovanja" (Foto: Odsek za medijske studije)
Tokom protekle nedelje Odsek je organizovao i naučnu konferenciju "Mostovi medijskog obrazovanja". Tom prilikom su naučnici iz deset zemalja razgovarali o izazovima za medijski pluralizam u digitalnom okruženju.
M. L.