Društvo / Obrazovanje
IT žene razbijaju!
NS IT Girls je neformalna organizacija koja je odlučila da četvrti četvrtak u aprilu, kada se obeležava Dan žena u IT sektoru, informiše i motiviše Novosađane da se uključe u taj sektor putem programiranja, ali i drugih poslova. Istraživanje koje je radila Evropska komisija pokazalo je da će za samo pet godina u Evropi biti potrebno oko 900.000 inženjera informaciono-komunikacionih tehnologija!
Da biste se uključili u IT sektor treba da se informišete, želite da stalno učite, upišete kurs ili fakultet, ali mnogo je i samoukih.
"Iako je u IT sektoru zaposleno mnogo više muškaraca, mislim da okruženje i dostupnost informacija koje mladi imaju ruši sve moguće barijere i predrasude muško-ženskih odnosa. Tehnologija je napravila prirodan tok – nije bitan pol, nego da znaš, želiš da učiš i da je to ono što te interesuje, pogotovo zato što tu tehnologiju već koristiš", kaže predsednica Upravnog odbora Vojvođanskog IKT klastera Jasna Komatović.
Iako se obeležavao Dan žena u IT sektoru, mnogobrojnim učesnicima u sali jasno je da su razlike među polovima tekovine prošlosti, makar kada se radi o programiranju.
Softver developer u kompaniji Prozon Marijana Rackov kaže da devojke ponekad same sebi stvaraju pritisak, strah i predrasude da će ih drugačije posmatrati, pa možda izazivaju takvu reakciju.
"Ni u jednom trenutku se nisam osetila manje važnom niti sam primetila da mi se daju lakši poslovi i da me smatraju manje inteligentnom. Momci u timu su me prihvatili najbolje moguće i mislim da radu sa koleginicama pristupaju bolje nego što žene misle", dodala je Marijana.
Na predavanjima koje su održale NS IT Girls govorilo se o tome koliko je posao programera dinamičan, zabavan, raznolik, ali i unosan. Srednjoškolci su primetili da je programiranje popularno, pa se na prijemni ispit za softverske studijske programe na Fakultetu tehničkih nauka prijavilo osmoro na jedno budžetsko mesto.
"Na sličnom predavanju o ženama u IT sektoru čula sam da tu ima toliko posla, da se ne rađa dovoljno dece koliko je potrebno zaposlenih. Ljudi nisu svesni da posao može da se nađe preko interenta i to vrlo lako – potrebno je da znamo strani jezik, imamo znanje i stalno radimo na sebi", kaže programerka Bojana Kljaić iz HintTech-a.
Devojke su govorile i o tome da u IT sektoru ne rade samo programeri, već su veoma važni i oni koji se bave ljudskim resursima, marketingom, poslovnim analizama... pa tako možete ne samo da nađete IT posao, već i sami sebi da kreirate radno mesto.
Jasna Žugić