Društvo
Mladi dobijaju nove prostore u osam gradova u Srbiji
Omladinski savez udruženja OPENS u saradnji sa Vladom Srbije i Ministarstvom turizma i omladine pokreće proces uspostavljanja omladinskih prostora u Srbiji. Nakon Javnog poziva, raspisanog u martu, prijave za podršku podnelo je 11 opština i gradova.
Odabrane zajednice kojima će se pružiti podrška za uspostavljanje Omladinskog centra su: Zrenjanin, Bečej, Obrenovac, Zaječar i Vranje, dok su zajednice u kojima će se podržati proces uspostavljanja Omladinskog kluba: Novi Kneževac, Boljevac i Vladičin Han.
Istraživanja su pokazala da je više od polovine mladih (60%) informisano o postojanju omladinskog prostora u njihovoj lokalnoj zajednici (omladinski klub, dom kulture, kulturni centar, sportski centar, teretana na otvorenom). Međutim, da je postojeći prostor dovoljan procenjuje svega 13 odsto mladih, a da nije - čak 47 procenata. Sa druge strane, 22 odsto mladih izjavljuje da nema takvog prostora u njihovoj lokalnoj zajednici, a čak 18% ne zna da li ga ima ili ne.
Omladinski prostori su mesta gde se mladi okupljaju, koriste neke od dostupnih programa za mlade u svojim zajednicama i imaju priliku da pokreću svoje inicijative. Važni su za razvijanje zdravog stila života, aktivno učešće mladih u društvu, korišćenje i kreiranje kulturnih sadržaja, volonterizam i kvalitetno provođenje slobodnog vremena. U omladinskim prostorima mladi mogu da dobiju različite besplatne usluge, dugoročno neformalno obrazovanje kao i prostor za razvoj preduzetničkih ideja.
Takođe, tu im se može pružiti i psiho-socijalna podrška, rekreativno-sportske aktivnosti, informalno učenje u bezbednom okruženju, kao i različite aktivnosti u digitalnom prostoru (digitalne platforme-habovi). Osim toga, prostori za mlade služe i kao prevencija rizičnog ponašanja, nasilja i socijalne isključenosti.
OBRATI PAŽNJU
Jedan od gradova Srbije u kojima već nekoliko godina funkcioniše Omladinski centar, jeste Novi Sad. Nakon 2019. godine i titule Omladinske prestonice Evrope, OPENS danas radi kao Omladinski centar koji nudi niz besplatnih sadržaja za mlade. U OPENS-u se nalazi i Omladinski klub u kome mladi mogu kvalitetno da provode slobodne vreme.
"OPENS će uz pomoć nacionalnih partnera pružati mentorsku podršku lokalnim zajednicama u kojima će prostori biti otvoreni i na taj način osnažiti zajednice, dati znanje i model koji će moći da implementiraju u svojim lokalnim zajednicama, kako bi mogućnosti koje za mlade postoje u Novom Sadu, zaživele i u drugim gradovima Srbije“, rekao je direktor OPENS-a Vukašin Grozdanović.
Takav model osnaživanja omladinske politike počeo je pre dve godine, kroz pilot projekat putem koga su omladinski centri pokrenuti ili su u fazi pokretanja u četiri grada u Srbiji. Ministarstvo turizma i omladine izdvojilo je skoro 300 miliona dinara za uspostavljanje rada centara za mlade u Somboru, Subotici, Novom Pazaru i Nišu.
M. M.