...
TRENUTNO16:00 - 22:00Music Mix by Bea

Društvo

Licence i dalje zbunjuju muzičare

26.09.2017.

Dva meseca je prošlo od odluke Vlade da proširi važenje Posebnog kolektivnog ugovora između poslodavaca i muzičara, ali i dalje mnogima nije jasno ko kakve obaveze ima i kakvi su benefiti takve vrste odnosa. Inspekcije su već krenula da kažnjavaju bendove i vlasnike lokala koji ne poštuju nova pravila, a kazne idu i do 300.000 dinara. Ugovore sada moraju da potpisuju čak i mladenci sa bendovima koje angažuju na svadbi, a u obavezi su i da proveravaju imaju li muzičari licencu.

.

Za većinu aktera ove priče proširenje ugovora nije sporno u delu koji se tiče potpisivanja ugovora i uvođenja reda, međutim, obavezna licenca unosi dosta zabune i mnogi smatraju da je štetna i protivna pravima umetnika da prikaže svoje delo. Advokat Ognjen Uzelac kaže da je uvođenje reda u ovu oblast doba stvar, ali da ima spornih odredbi koje bi mogle da budu štetne.  

"Tumačeći izjave predstavnika potpisnika Posebnog kolektivnog ugovora izgleda da je njima namera da se to proširi, ne samo na sve poslodavce već i na sve muzičare i umetnike u Srbiji, a to može biti dosta problematično. Zato što taj Posebni kolektivni ugovor to ne predviđa. Ako se počne tako široko tumačiti on će obavezati i muzičare koji se time ne bave u svrhu rada, a to može imati ozbiljne posledice na kulturnu scenu", kaže Uzelac.

Zbunjujuća je i odluka o obaveznom posedovanju takozvane "licence". Ona je sada obuhvatila svakoga ko želi javno da nastupi, bez obzira traži li nadoknadu za to.

"Ta licenca je zapravo uverenje da se neki izvođač bavi tom delatnošću, a sad možete zamisliti kolika je količina muzičara koji se time ne bave kao osnovnom ili dodatnom delatnošću, već prosto ima potrebu da se predstavi široj publici i za to ne mora da bude plaćen", objašnjava Uzelac.

licence2 jpg

Obavezno uverenje zbunjuje i muzičara Bojana Perkučina Đakova, koji nije član nijednog udruženja. On smatra da je obavezna licenca nepravda prema mladim ljudima, koji tek žele da predstave svoju muziku.

"Šta se događa sa nekim ko tek treba prvi put da nastupi? On mora da uđe u udruženje, plati članarinu, plati licencu, a možda će mu taj jedan nastup biti i poslednji", kaže Bojan.

Prema njegovim rečima, država povremeno ulazi u ovakvu vrstu uređivanja njegove branše i to ide u talasima, nakon kojih se stvar zapusti i zaboravi. On kaže da uvek podržava potpisivanje ugovora jer se tako tačno zna šta su čije obaveze, ali i da licence unose dosta nepravde u posao.

"Ja kao muzičar moram imati licencu, a pre toga nikada nisam čuo da neki slikar, pisac ili vajar moraju dokumentom da dokazuju ko su, da bi mogli da se bave svojom umetnosšću. To, prosto, nije fer. Sa druge strane, članstvo u sindikatima i udruženjima je dobrovoljno, a mene država sada primorava da uđem u taj krug kako bih zadržao pravo da povremeno nešto odsviram. Mislim da će te licence, kao i mnogo puta do sada ostati samo mrtvo slovo na papiru, jer nisu dobar način da se reguliše muzička oblast,“ kaže Bojan.

I poslodavcima je nametnuta obaveza da potpisuju ugovore s izvođačima i da im garantuju minimalan iznos. Menadžer novosadskog kluba "Gerila" Aleksandar Apić kaže da nereda u poslovanju kluba nije bilo ni pre novih pravila.

"Mi nismo imali nered ni pre uvođenja licenci i obaveznih ugovora. Nije meni potreban nekakav papir da je neko sposoban muzičar i da neki izvođač ima pokriće. Dovoljno sam upućen u scenu da znam ko kako zvuči, koliko je dobar i profesionalan. Papir mi apsolutno ne znači ništa", kaže Aleksandar.

licence3 jpg

Apić se pita šta je čija korist u ovoj stvari. Da li je cilj da država na neki način profitira od nastupa muzičara ili će i oni imati neke benefite poput socijalnog i zdravstvenog osiguranja. Ako je to slučaj, kaže on, onda pozdravlja odluku.  Sa druge strane, advokat Ognjen Uzelac kaže da važenje Posebnog kolektivnog ugovora ističe u martu sledeće godine, nakon čega će se ponovo utvrđivati pravila za poslovanje.

Što se potpisnika Posebnog kolektivnog ugovora tiče, nova pravila treba da zaštite prava muzičara kojima su nastupi dodatni izvor prihoda, jer će sada i njima biti uplaćivani doprinosi.

Prema anketi koju smo sproveli, većina ispitanih muzičara ne zna za nova pravila ili su o njima tek nešto malo načuli. Naši sagovornici se slažu da je država loše iskomunicirala nova pravila sa onima na koje se ona odnose, a isto važi i za udruženja i sindikate. 

P. K.

Možda te još zanima:

.

Aleksa Tešić: Motiv su mi istina i pravda

Kada imate sreću da u životu profesionalno radite ono što volite, to je jedan od preduslova da vam život bude…

.

Gen Z i Gen X o mentalnom zdravlju: Bez unutrašnjeg mira nema kvalitetnog života

U sedmoj epizodi “Rose u podne” istraživali smo generacijske razlike i sličnosti u pristupu temi mentalnog zdravlja kroz razgovor sa…

.

Ne otpisujte žive pisce u doba veštačke inteligencije

Apetit za glupošću koju generiše AI nije toliko snažan kao što mnogi izdavači žele da veruju, a potražnja za kvalitetnim…

.

Sram mora da promeni stranu: Ovo su događaji koji su obeležili rodne teme u 2024.

Prvu epizodu Rodnopravnosti u novoj godini posvetili smo retrospektivi 2024. godine kada je reč o događajima i temama koje su…

.

Hor Svi UGLAS: Zajedno u pesmi i u životu

Jedan od najlepših osećaja na svetu je zajedničko pevanje. Ta harmonija zvuka kojem doprinosi svaki glas i osećaj zajedništva, ali…

.

Novogodišnji vodič od 6. do 12. januara

Praznična sedmica je pred nama. Dok njene prve dane provodite u društvu porodice i prijatelja, ostatak nedelje iskoristite za odličan…

  • 14:00 Pop up
  • 15:00 90 u 60
  • 16:00 Music Mix by Bea
  • 22:00 Floating Sounds

Anketa

Na koji način koristiš ChatGPT?

Oradio logo