Društvo / Aktivizam
Studentske blokade: solidarnost, podrška i svakodnevna borba
Svi fakulteti Univerziteta u Novom Sadu blokirani su danima. Osim Novog Sada, najveći broj fakulteta blokiran je i na univerzitetima u Beogradu, Nišu i Kragujevcu. Studentima su se u znak podrške priključili i srednjoškolci, pa su mnoge srednje škole širom Srbije blokirane. Čelnici države tvrde da su traženo ispunili, studenti poručuju da zahtevi i dalje stoje.
Ove subote, kao vid podrške studentima, kod Rektorata u Novom Sadu bili su i poljoprivrednici. Došli su, kažu, da im skuvaju gulaš.
„Pripremili smo 1.200 porcija toplog ručka za sve studente. Studenti Poljoprivrednog fakulteta su nas kontaktirali, tražeći pomoć i podršku i mi smo se odazvali. Juče i prekjuče pekli smo dva-tri jagnjeta i odneli ih na Poljoprivredni fakultet, a pre nekoliko dana dostavili smo pun gepek domaćih suhomesnatih proizvoda. Danas smo odlučili da to bude topli gulaš. Ostajemo u kontaktu i spremni smo da ispunimo šta god studenti budu tražili,“ kaže Goran Filipović, predsednik Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije.
Deo inicijative biće sutra, 22. decembra, prisutan i na Slaviji u Beogradu kako bi podržali ostale poljoprivrednike i studente Srbije.
„U kontaktu s poljoprivrednicima, organizovali smo pravljenje gulaša kako bismo se okupili i omogućili studentima, koji su svakodnevno na fakultetima i uglavnom jedu suvu hranu, da dobiju topao obrok. Poljoprivrednici se svakog dana trude da, kada mogu, donesu donacije, kao i ostali građani. Time smo želeli da uključimo sve koji razumeju situaciju i shvataju zašto smo ovde. Svi su dobrodošli, i studenti koji su na blokadama i građani koji nas nesebično podržavaju,“ ispričala nam je jedna od okupljenih studentkinja sa Poljoprivrednog fakulteta.
Lazar Dinić, student Filozofskog fakulteta i član grupe STAV, na pitanje o daljim planovima studenata, kaže da planiraju da nastave sa izlascima na ulicu.
„Plan je da studenti nastave da izlaze na ulicu, kao što smo prošle nedelje imali protest ispred Banovine, odnosno zgrade pokrajinske vlade. Čekamo dalje akcije, videćemo kada će se održati, ali biće u toku sledeće nedelje. Trenutno se organizujemo za veće akcije, ali i za manje, performativne akcije različitih fakulteta, koje će oni sprovoditi samostalno,“ rekao je Lazar.
„Najviše nam i dalje trebaju stvari za spavanje, koje delimo sa studentima drugih fakulteta. Naravno, hrana, voda, sokovi, energetska pića i sve ostalo je uvek dobrodošlo. Skoro svakog dana neko radi nešto da nam pomogne, a danas poljoprivrednici kuvaju gulaš za studente svih fakulteta,“ dodao je Lazar.
Zanimalo nas je kako studenti provode svoje dane tokom blokada.
„Prilično je zanimljivo. Svako od nas ima neku obavezu i zaduženje, pa se dogovaramo oko raspodele radnih zadataka tokom dana. Organizuju se razne aktivnosti i događaji, što nam pomaže da vreme brže prođe. Takođe, odlazimo da podržimo druge studente i učenike, a svakog petka učestvujemo u akciji 'Zastani, Srbijo',“ rekla je jedna od studentkinja.
„Pokušavamo da razmenjujemo ideje s drugim fakultetima i da osmislimo nove aktivnosti. Na Filozofskom fakultetu nedavno je održana predstava, a mi to organizujemo u ponedeljak. Studenti druge godine Akademije umetnosti izvešće za nas predstavu sa svog kolokvijuma. To će biti prilika za naše studente da se edukuju i da okupimo one koji su možda zbog praznika izgubili snagu i motivaciju. Želimo da podsetimo jedni druge zašto smo ovde, da smo tu jedni za druge i da želimo međusobno da pomognemo,“ dodala je ona.
Studenti u blokadi zahtevaju objavljivanje kompletne dokumentacije o padu betonske nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, koja je usmrtila 15, a teško ranila dvoje ljudi. Osim toga traže i da se identifikuju i krivično odgovaraju napadači na demonstrante, na protestima koji su širom Srbije usledili nakon ove tragedije i da svi uhapšeni aktivisti na protestima budu oslobođeni, a krivični postupci protiv njih obustavljeni. I dok vlast tvrdi da su zahtevi ispunjeni, predstavnici studenata tvrde da nije tako i nastavljaju sa blokadama.
A.N
foto: Oradio