...
TRENUTNO00:00 - 06:00Music mix by Anja

Društvo / Aktivizam

Mlada generacija zabrinuta za svoja prava

10.12.2024.

Međunarodni dan ljudskih prava obeležava se svake godine 10. decembra, sa ciljem da nas podseti na značaj ljudskih prava i sloboda za svakog pojedinca. U razgovoru sa mladima saznali smo kakvo je njihovo mišljenje o stanju ljudiskih prava u Srbiji, na osnovu njihovih ličnih iskustava.

.

ilustracija: pixabay

Međunarodna povelja o ljudskim pravima je dokument koji je pre više od 70 godina usvojila skupština Ujedinjenih nacija. Za usvajanje tog dokumenta glasale su 193 države. Između ostalog, u povelji se navodi da svako ima pravo na zadovoljenje elementarnih životnih potreba, ali i pravo na informisanost, lekarsku pomoć i higijenu.

Poslednjih nedelja u Srbiji svedočimo brojnim protestima i blokadama, pa i hapšenjima aktivista. Jedan od njih, dvadesetšestogodišnji Ivan Bijelić, proveo je više od tri nedelje u pritvoru, posle protesta u Novom Sadu 5. novembra.

"Najveći utisak posle 23 dana, koliko sam bio tamo, je to što nisam imao nikakve informacije. Bukvalno mi je trebalo nedelju dana konstantog čitanja, gledanja dokumentaraca, posebno na Insajderu, i čitanja različitih tekstova o tome, da uopšte uklavirim gde se nalazim i šta se desilo za ta 23 dana", kaže Ivan.

Prema njegovim rečima, higijena u pritvoru bila je veoma loša, a obraćanje lekaru ili traženje psihološke pomoći bio je vrlo težak i komplikovan proces. Pored toga, ni hrana nije bila mnogo bolja i nije mu pomogla da ostane zdrav i odmoran.

filozofski-protest

Blokada na Filozofskom fakultetu, foto: Oradio

Osim prava na zadovoljenje elementarnih životnih potreba, povelja o ljudskim pravima podrazumeva i slobodno izražavanje seksualne orijentacije bez diskriminacije i pravo na slobodno kretanje. Istraživanja i izveštaji o ljudskim pravima u Srbiji, posebno u kontekstu LGBTQ+ osoba i osoba sa invaliditetom, ukazuju na izazove u njihovom poštovanju, iako postoje zakoni koji teoretski garantuju zaštitu. Studentkinja komunikologije Milena Sredojević i master student na Akademiji umetnosti Pavle Hrnčić smatraju da je reč o važnim temama, o kojima bi mladi trebalo znatno više da se edukuju.

"Ne postoje nikakva svest o tome šta zapravo znači biti LGBT osoba i koliko to ume da bude marginalizovano u našem društvu bez ikakve potrebe. Kao da ljudi sami nemaju svest o tome ko su, pa su samim tim depresivni i tužni ako pripadaju toj zajednici u Srbiji, ne mogu da se izraze. Ti Erazmusi i neformalno obrazovanje, generalno studije i određena predavanja na Filozofskom fakultetu meni su pomogli da shvatim ko sam i šta sam. Da ne govorim o filmovima i umetnosti van Balkana, na žalost", kaže Pavle.

Milena dodaje da se kao osoba sa invaliditetom najčešće susretala sa preprekama fizičke prirode koje su joj onemogućavale pristup obrazovnim institucijama i ostalim objektima u koje je bilo neophodno da uđe.

"To je značajno otežavalo moju svakodnevnu socijalizaciju i završavanje bilo kakvih obaveza", ističe Milena, dodajući da bi svaka osoba sa invaliditetom trebalo da ima adekvatne uslove kako bi mogla da obavlja svakodnevne aktivnosti i potrebe, bez pomoći nekog drugog lica.

Studente na Univerzitetu u Novom Sadu pitali smo za mišljenje o položaju mladih u Srbiji, kada govorimo o poštovanju osnovnih ljudskih prava. Anketa je pokazala da mladi generalno nisu zadovoljni stanjem ljudskih prava, posebno u vreme vreme protesta i blokada. Iskustva naših sagovornika su međusobno različita, ali sa zajedničkim imenteljem - neko od osnovnih ljudskih prava bilo im je ugroženo.

blokadeff3

Blokada na Filozofskom fakultetu, foto: Oradio

Ivan sa početka priče, posebno ističe ugroženost osnovnog ljudskog prava na slobodu.

"Ako čovek ima strah od toga da izađe na ulicu, a neko mu daje pravo slobode izlaska, okupljanja, biranja, druženja, govora, a sa druge strane imaš sankciju koja ti tu slobodu uskraćuje, onda jedno pravo eliminiše drugo. I niko ne razmišlja, van prava, o tome kakve su obaveze i kakva je odgovornost na osnovu toga što nekome možda to pravo u ovom trenutku uskraćuješ", upozorava on.

Međunarodni dan ljudskih prava u Srbiji se ove godine obeležava pod sloganom "Slobodni i jednaki u dostojanstvenoj Srbiji", a zanimljivo je da je posvećen upravo deci i mladima.

Prilog o ovoj temi možete poslušati na linku ispod: 

Jelena Bursać

Tagovi

Možda te još zanima:

.

Sram mora da promeni stranu: Ovo su događaji koji su obeležili rodne teme u 2024.

Prvu epizodu Rodnopravnosti u novoj godini posvetili smo retrospektivi 2024. godine kada je reč o događajima i temama koje su…

.

Popaj i Tintin postaju javno dobro u Americi

Nova godina donosi još više dela koja od sada postaju javno dobro u Sjedinjenim Američkim Državama. Ove godine, hiljade zaštićenih…

.

Jezik odražava našu realnost, ali je i oblikuje

Istraživanja pokazuju da upotreba rodno osetljivog jezika doprinosi povećanju vidljivosti žena na određenim pozicijama u društvu, ali i percepciji devojčica…

.

Hakeri napali Dizni zbog odnosa prema umetnicima

Hakerska grupa Nullbulge objavila je da je došla u posed više od terabajta poverljivih podataka iz preko 10.000 Slack kanala koji pripadaju…

.

LGBTQI+ osobe u većem riziku od siromaštva zbog diskriminacije na radu

Pripadnici i pripadnice LGBTQI+ zajednice u Srbiji i zemljama regiona suočavaju se sa diskriminacijom i u procesu zapošljavanja i tokom…

.

Vredi pročitati: "Ključevi dobra i zla"

Slobodan Šušnjević je novosadski fotoreporter, aktivista, poštovalac i ljubitelj književnosti. Poznat po akciji koju duže od decenije organizuje svakog 6.…

  • 00:00 Music mix by Anja
  • 06:00 Music Mix by Bea
  • 11:00 Y2K

Anketa

Na koji način koristiš ChatGPT?

Oradio logo