Lifestyle / Tehnologija
Top 5 Retro PC Igara (do 2000)
Top 5 Retro PC Igara (do 2000)
HALF LIFE /SIERRA 1998/
Kada je Half-Life stigao na scenu bez prevelike pompe, prevrnuo je ceo svet kompjuterskih igara naopačke. Okrećući prema novom multi-player pristupu, adaptirala je tradicionalne koncepte međusobnog puškaranja. To je bio još jedan dokaz da smo u krivu kada smo mislili da nećemo videti ništa novo u svetu igara.
PRINCE OF PERSIA /BRODERBOUND 1989/
Akciona avantura Jordan Mechner-a odoleva zubu vremena zahvaljujući simpatičnoj animaciji i bezvremenskoj priči. Dvodimenzionalnim platformskim igrama odavno je odzvonilo na kompjuterima ali su zato pronašli svoj put na mobilne uređaje, pa je tako i sa ovim klasikom koji uvek čuči u krajičku mog smartfona.
INDIANA JONES AND THE FATE OF ATLANTIS /LUCASARTS 1992/
Bez premca najzabavnija avantura koju je LucasArts ikada stvorio. Filmična priča, zanimljivi dijalozi i dovitljive smicalice su me držale zakovanog pred kompjuterskim monitorom nedeljama, i pretvorile me u jednog od najpožrtvovanijih LucasArts fanova. Nedavno sam je sa mlađim generacijama ponovo odigrao i uverio se da kvalitet nema zamenu.
WARCRAFT II /BLIZZARD 1996/
Blizzard je bila još relativno nepoznata kompanija kada je Warcrafta II sve to preko noći promenio. Strateška borba izmedju orka i ljudi otvorila je epski zaplet koji traje već 20 godina. Poboljšanja u odnosu na original dodala su novu dimenziju koja će ovaj brend odvesti u dalje transformacije, pretvarajući ga u najpoznatiju multiplayer igru u 21-veku.
DOOM /ID SOFTWARE 1993/
Wolfenstein 3D je možda zvanično pokrenuo maniju pucnjava iz prvog lica ali za najveći broj gamera (i developera) Doom je bila prva prava ljubav i inspiracija. Ovo je ta igra koja je preobratila ljude koji nikad nisu prišli kompjuteru, da ulože svoje pare u blistavu 486-icu ne bi li uživali u malo kockastog masakra... Uprkos “2-ipo-D” grafici, Doom i dalje uspeva da proizvede Onaj osećaj u stomaku.
Filip Vlatković