Lifestyle / Tehnologija
Jedrenje svemirom je budućnost
NASA radi na sistemu solarnih jedara, a u pitanju je koncept koji bi mogao da eliminiše potrebu za raketama u nekim budućim misijama.

Tako bi "plovidba kroz kosmos" uskoro mogla da postane stvarnost, a zahvaljujući jedrima koja kao pogonsku snagu koriste pritisak sunčeve svetlosti. Solarna jedra funkcionišu slično kao i obična, samo što umesto vetra za pokretanje koriste snagu Sunca. Tako se ukida potreba za raketnim motorima, a nova jedra bi bila posebno korisna u okviru misija u dubokom svemiru.
LightSail letelica koja nije veća od vekne hleba i koja ima jedno jedro sastavljeno od četiri trougla, u kosmos je prvi put lansirana 25. juna 2019. uz pomoć SpaceX Falcon Heavy rakete, da bi se u Zemljinoj orbiti našla skoro mesec dana kasnije i uspešno započela svoj put. Budući da nema drugih pokretača osim solarnih fotona, letelica se ne kreće velikom brzinom, a fotoni omogućavaju kretanje uprkos tome što nemaju masu. Radi se o tome da je masa mirovanja fotona jednaka nuli, kao i naelektrisanje, ali svetlosne čestice ipak imaju impuls sile, što omogućava kretanje letelice, budući da se deo impulsa sile, kada se čestice odbiju od jedra, prenosi i na letelicu.
Jedra su sa letelicom koju nose povezana šipkama koje su napravljene od fleksibilnog polimera, što ih čini pokretljivijim. Prva sledeća testiranja su planirana za sredinu 2022. godine, a svi prikupljeni podaci će biti značajni za buduće misije koje će uz pomoć ovakvih jedara plutati kroz kosmička prostranstva.
Izvor: PC PRess
Foto: YouTube ScreenShot