...
TRENUTNO00:00 - 05:00Music Mix by Bea

Lifestyle / Tehnologija

FaceApp prikuplja podatke?

04.12.2019.

Od kako je aplikacija FaceApp postala popularna širom sveta, krenule su i špekulacije o tome kako i gde se čuvaju podaci i fotografije koje ova aplikacija prikuplja. Još jedno takvo upozorenje izdao je i američki FBI, koji je aplikaciju FaceApp okarakterisao kao "znatnu protivobaveštajnu pretnju".

.

Naime, kako prenosi Dnevnik.hr, fotografije koje su korisnici učitavali putem aplikacije prvo su čuvane na serverima, za koje programeri tvrde da se ne nalazi u Rusiji, obrađivane te potom slate natrag korisnicima. Problem je što u uslovima korišćenja nigde nije navedeno koliko se dugo originalne fotografije čuvaju na serveru.

Premda su se vlasnici aplikacije još letos oglasili i istakli kako se sve originalne fotografije brišu sa servera, nema potvrde da se takva praksa zaista i provodi. U julu ove godine američki senator Čak Šumer pozvao je FBI da sprovede istragu o FaceApp aplikaciji. U odgovoru koji je dobio FBI upozorava na "velike mogućnosti kibernetičkog iskorišćavanja" podataka, ali i na činjenicu da bi ruska vlada mogla "pristupiti svim komunikacijama i serverima na ruskoj mreži", bez pristanka internet provajdera. To znači da bi ruska vlada mogla koristiti sve podatke koje želi, a da im se niko ne može usprotiviti.

Odgovor FBI-ja izazvao je različite reakcije. Dok su neki isticali kako je FBI samo potvrdio ono što se već znalo, drugi su povukli paralelu sa Fejsbukom i činjenicom da i ova mreža prikuplja velike količine podataka.

Možda te još zanima:

.

Stavi svoje lice u GIF

Razvoj veštačke inteligencije ima neverovatan uticaj na mim kulturu. Aplikacije koje nam pomažu da svoje lice umetnemo u razne mimove…

.

Sve je više predatora na lične podatke

Sve su teže povrede podataka o ličnosti poslednjih godina, ali i izazovi koje pred nas postavlja razvoj tehnologije. Hakovanje velikih…

.

Ukradeni lični podaci celokupne populacije Brazila

Istraživači Cybernews publikacije otkrili su da su kompromitovani lični i poverljivi podaci stotina miliona Brazilaca, koji zbog toga mogu da postanu…

.

Koliko vremena gubimo na probleme sa računarom

Zbog neispravnih sistema ili složenih interfejsa, značajan deo radne nedelje, u rasponu od pola dana do čitavog dana, trošimo na…

.

Microsoft prekršio Zakon o zaštiti privatnosti dece na internetu

Kompanija Microsoft je prekršila američki Zakon o zaštiti privatnosti dece na internetu. Microsoft će morati da plati 20 miliona dolara američkoj…

.

WEB 3.0: Internet utopija koja nam je potrebna

Jedna od definicija kaže da je Web 3.0 vrsta demokratizovanog interneta, koji se oslanja na blokčejn. Još uvek živimo i…

  • 00:00 Music Mix by Bea
  • 05:00 Music mix by Anja
  • 10:00 Pre podne na O radiju

Anketa

U kojoj formi najčešće pratite Oradio?

Oradio logo