...
TRENUTNO20:00 - 21:00Radio Gruvanje

Lifestyle / Tehnologija

Čip za hemijsku detekciju

17.11.2023.

Istraživači su razvili hemijski senzorski čip koji bi mogao da dovede do ručnih uređaja koji detektuju hemikalije u tragovima – sve od zabranjenih droga do zagađenja – jednako brzo kao što alkotest identifikuje alkohol. Takođe se može koristiti u praćenju bezbednosti hrane, borbi protiv falsifikovanja i drugim poljima gde se analiziraju hemikalije u tragovima. 

.

Koristeći površinski poboljšanu Ramanovu spektroskopiju (SERS), kada biološki ili hemijski molekuli slete na površinu čipa, deo uhvaćene svetlosti stupa u interakciju sa molekulima i „raspršuje“ se u svetlost novih energija. Ovaj efekat se javlja u prepoznatljivim obrascima koji deluju kao otisci hemijskih ili bioloških molekula, otkrivajući informacije o tome koja su jedinjenja prisutna. 

Pošto sve hemikalije imaju jedinstvene potpise raspršivanja svetlosti, tehnologija bi na kraju mogla da se integriše u ručni uređaj za otkrivanje lekova u krvi, dahu, urinu i drugim biološkim uzorcima. Takođe se može ugraditi u druge uređaje za identifikaciju hemikalija u vazduhu ili iz vode, kao i na drugim površinama. 

Rad se zasniva na prethodnim istraživanjima koja su uključivala stvaranje čipa koji hvata svetlost na ivicama zlatnih i srebrnih nanočestica. Za novu verziju, tim je koristio četiri molekula (BZT, 4-MBA, BPT i TPT) – svaki sa različitim dužinama – u procesu proizvodnje kako bi kontrolisao veličinu praznina između nanočestica zlata i srebra. Ažurirani proces proizvodnje zasniva se na dve tehnike, taloženju atomskog sloja i samo-sastavljenim monoslojevima, za razliku od uobičajenije i skuplje metode za SERS čipove, litografije elektronskim snopom. 

Rezultat je SERS čip sa jedinstvenošću bez presedana koji je relativno jeftin za proizvodnju. Što je još važnije, približava se kvantnim graničnim senzornim sposobnostima. 

Izvor:www.pcpress.rs

Možda te još zanima:

.

U Srbiji raste broj rensomver i RDP napada

Iako su donedavno bile gotovo nepoznate i posmatrane kao futuristički tehnološki novitet, alatke generativne veštačke inteligencije (ChatGPT četbot, Scribe, Bard,…

.

Airbus testira krila aviona koja menjaju oblik

UpNext, podružnica kompanije Airbus, završila je prvi let modifikovanog poslovnog aviona Cessna Citation VII koji testira komponente i sisteme za…

.

Android malver ugrozio preko 12 miliona Google Play korisnika

Na desetine SpyLoan aplikacija našlo se u Google Play prodavnici, a s njima u paketu i malver. Preuzete su više od 12 miliona…

.

Apple razvija sopstvene 6G modeme za iPhone

Kompanija Apple navodno angažuje arhitekte i inženjere za rad na 6G modemima, koji bi trebalo da se koriste u budućim…

.

Slaven stigne u kolicima tamo gde drugi ne kroče nogom

Ima nekih ljudi kojima, jednostavno, morate da se divite. Čiji su energija i strast prema životu zarazni. Jedan od njih…

.

Ograničenje od 14 dana za istraživanje embriona udvostručiti na 28

Mnogi britanski naučnici pozivaju da se trenutno ograničenje od 14 dana za istraživanje embriona udvostruči na 28 dana, kako bi…

  • 19:30 Pesma dana
  • 19:45 Prava stvar
  • 20:00 Radio Gruvanje
  • 21:00 Music mix by Anja

Anketa

Koliko verujete veštačkoj inteligenciji?

 
Oradio logo