Lifestyle / AI
AI muzika sa kontroverznim sadržajem preplavljuje platforme
Čak i slušaoci koji ne vole ideju AI muzike dobijaju na platformama poput Spotifaja i drugih striming servisa pesme kao što su "Taste My Ass" i "I Caught Santa Claus Sniffing Cocaine". Muzika generisan veštačkom inteligencijom preplavljuje sve digitalne platforme, a muzički servisi nisu izuzetak — toliko da čak i oni koji obično izbegavaju AI mogu nenamerno da slušaju robote koji strastveno "pevaju" o zadnjicama.

Uzmimo, na primer, skandaloznu pesmu "Make Love to My Shitter", koju je generisao AI pod imenom BannedVinylCollection. Brace Belden, voditelj popularnog političkog podkasta TrueAnon, kaže da mu je Spotify nedavno pustio ovu provokativnu pesmu nakon što je slušao album legendarne alt-kantri pevačice Lucinde Williams iz 1992. godine, Sweet Old World.
"Isprva nisam shvatio da je pesma AI generisana," kaže on. "Mislio sam da je možda neka vulgarna šala iz 80-ih ili 90-ih."
Osoba iza naloga BannedVinylCollection, koja se predstavlja kao "JB" i nije želela da se dodatno identifikuje, potvrdila je da njegove X-rated novotarije prave AI alati. Ostale pesme iz njegove kolekcije sa temom buterotike su "Grant Me Rectal Delight" i "Taste My Ass". Kaže da zarađuje nešto novca od muzike, ali većinu prihoda ostvaruje preko Patreona i Bandcampa, a ne Spotify-ja.
"Mislim da je fer da se zaradi novac na tome," kaže on. "Pravljenje svake pesme može da potraje i po nekoliko sati." Njegova mesečna zarada na Spotifaju je oko 200 dolara.
Tim Ingham, osnivač i izdavač muzičkog časopisa Music Business Worldwide, objavio je prošle nedelje svoje iskustvo sa AI muzikom na Spotifaju. Kao i Belden, prva AI muzika koju mu je Spotify pustio bila je u žanru za odrasle; umesto kantri muzike o zadnjicama, bile su to soul pesme iz 70-ih o upotrebi supstanci, poput "I Caught Santa Claus Sniffing Cocaine". Pretražujući Spotify, Ingham je brzo identifikovao 13 izvođača za koje se čini da su AI generisani, sa oko 4,1 miliona mesečnih slušalaca ukupno. Nije sva ta muzika bila očigledno smešna — neke pesme su samo imitacije popularnih žanrova, poput kantrija.
Spotify nije odgovorio na zahteve za komentar.
Širenje AI muzike nije ograničeno samo na Spotify. Francuski muzički servis Deezer prati količinu AI pesama na svojoj platformi i u poslednjim mesecima otkrio je da njegov sistem za detekciju AI označava 18 odsto dnevno postavljenih pesama, što je oko 600.000 mesečno. Deezer uklanja deo AI sadržaja i ne preporučuje ga korisnicima. Drugi veliki servisi još nemaju opciju da slušaoce zaštite od AI muzike u algoritamskim preporukama.
"Potpuno verujem da nijedan streaming servis ne bi trebalo da dozvoli postavljanje takve muzike," kaže Belden. Trenutno ne postoji platforma sa potpunom zabranom AI muzike. Velike platforme poput Spotify-ja i YouTube-a zabranjuju AI muziku koja lažira stvarne umetnike, dok YouTube zahteva da kreatori označe "realističan" AI sadržaj. Spotify nema pravilo o obeležavanju AI muzike.
Belden je svoju priču podelio na platformi X (bivši Twitter) prošle nedelje, nakon što su mediji izveštavali o naglom uspehu benda Velvet Sundown, psihodeličnog rok sastava koji je brzo prikupio preko pola miliona mesečnih slušalaca na Spotifaju. Izveštaji su navodili da su slike i muzika benda očigledno AI generisane.
Magazin WIRED je pokušao da dobije komentar od X naloga koji tvrdi da predstavlja Velvet Sundown. Odgovor je glasio da bend "nikada ne koristi AI za muziku". Međutim, dan kasnije, neko je priznao da je lažno predstavljao Velvet Sundown na društvenim mrežama, uključujući i lažni email, i da nije povezan sa Spotify projektom.
Ekspert za prepoznavanje govora pomoću AI, Yossi Keshet, ocenio je muziku benda Velvet Sundown kao "definitivno AI generisanu". Ono što mu je najzanimljivije jeste koliko je ta muzika stekla popularnost i njen kvalitet: "Porast AI muzike je evidentan, ali ovo je fenomenalno,“ rekao je za WIRED. "Kvalitet je relativno zaista dobar."
Muzičar i urednik iz nezavisnog muzičkog časopisa Hearing Things, Andy Cush, nedavno je naišao na AI muziku u neočekivanom okruženju. "Moja devojka i ja smo se odmarali u Prospect Parku, i tamo je neki čovek puštao džez gitaru," kaže on. Zaintrigirani, prišli su mu da pitaju šta svira. On im je pokazao YouTube video kompilaciju, koju je Cush kasnije proverio i otkrio da je označena kao AI generisana.
"Bilo je to čudno iskustvo i izazvalo je neku vrstu krize kod mene," kaže Cush. Muziku je smatrao kičastom, ali je bio impresioniran gitaristinim umećem. Kada je saznao da je muzika AI, shvatio je da će možda biti teže olako odbaciti AI muziku nego što je mislio.
U isto vreme dok je Cush uživao u robotskim rifovima u parku, AI muzika je napravila novi korak ka sveprisutnosti. U junu je AI generisana pesma prvi put ušla na američke top liste, zauzevši 44. mesto na TikTok Viral 50 listi. "A Million Colors" Vinih Praya, doo-wop pastič, napravljena je pomoću AI alata Suno. Popularna je i na drugim platformama, sa preko milion slušanja na Spotify-ju. Najpopularniji komentar na YouTube-u glasi: "Mrzim koliko volim ovu pesmu."
izvor: wired.com
sve ilustracije u ovom tekstu generisala je veštačka inteligencija, izvor: pixabay.com