...
TRENUTNO10:00 - 10:10Pre podne na O radiju

Kultura / Galerija

Živimo u eri fotografije

18.12.2019.

Svetsko Bijenale studentske fotografije, sedmo po redu, svečano je otvoreno u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine. Izložene su fotografije više od 80 autora - studenata iz celog sveta. Uslov za ovaj konkurs je da se na toj visokoj školi ili fakultetu izučava fotografija. Ove godine je na konkurs stiglo stotine radova. 

.

Foto: Privatna arhiva 

Profesor na katedri za fotografiju Akademije umetnosti u Novom Sadu Željko Mandić kaže da je sve počelo 2004. godine i da se od tada naizmenično smenjuju plakat i fotografija. On ističe da je dragoceno to što se kroz ovu izložbu vidi kako se menja pristup fotografiji kroz godine i kako se menja pedagoški proistup njegovih kolega.

"Takođe je važno i našim studentima, da vide šta njihove kolege u svetu rade. Fotografija je, kao i druge vizuelne umetnosti, prošla kroz mnogo svojih faza i na različite načine je bila značajna za svoje vreme. Naše vreme je vreme slike, društvene mreže i reklame su učinile komunikaciju gotovo nemogućom bez fotografije. Možemo reći da živimo u eri fotografije. Ona je mnogo šire postavljena, opšte prihvaćena je i opšte prisutna, tako da možemo videti veoma različite prakse i pristupe fotografiji", kaže Mandić. 

studentskafotografija jpg

Foto: Oradio

Studentkinja Akademije umetnosti Jovana Semiz, čije su fotografije izložene, svoj rad opisuje kroz termin oskudno.

"U pitanju je moj svakodnevni život, uglavnom fotografišem svoje prijatelje i porodicu, zato što smatram da te momente treba zabeležiti. S obzirom na to da sam deo omladine, razotkrivam sve te naše 'slobodne tajne' koje ne radimo svakodnevno, ali radimo povremeno kako bi se osetili slobodno i neokovano svime što nas okružuje - pritisak roditelja, fakulteta, medija. Malo zadirem u taj tajni život", objašnjava Jovana

Ona otkriva i svoje nedoumice u vezi sa izložbom i fotografijom.

"Malo sam i strepela, jer sam u Muzeju savremene umetnosti, gde postoji neka politika muzeja, a moje fotografije su daleko od galerijskog koncepta, tako da - srećno", kroz osmeh priča Jovana i dodaje da njoj nije bitno da prati razvoj fotografije, već da se kroz nju izrazi.

Profesor u penziji Ivan Karlevaris kaže da je Bijenale nastalo u "tužno vreme" u kome je bilo kulturnih sankcija. Studentski plakati i fotografije su u tim godinama znali i da dostignu cifru od preko 1.000 autora, upućujući na važnost kulture, umetnosti i fotografije.

J. Božić

Možda te još zanima:

.

Za dobru fotografiju divlje životinje ključno je strpljenje

Svaki fotograf, u želji da zauvek zaustavi vreme i zabeleži ga okom kamere, ima svoje interesovanje, usmerenje i ljubav kojoj…

.

Nada je u fotografiji

Udruženje Via Panonija organizuje izložbu i radionicu pod nazivom "Nada je u fotografiji" autorke Marije Erdelji. Događaj je posvećen ososbama…

.

Život na točkovima: putovanje kao prirodno stanje

Da li ste ikada razmišljali o tome koliko vam je zaista potrebno za srećan život? Koliko prostora, koliko posla, koliko…

.

Vizualizator traži volontere

Festival fotografije Vizualizator, koji će biti održan od 15. novembra do 7. decembra poziva vas da se pridružite ekipi organizatora…

.

Festival Vizualizator poziva volontere

Centar za razvoj fotografije poziva zainteresovane da se prijave za volontiranje na narednom izdanju Festivala fotografije "Vizualizator" u Beogradu, koji…

.

Priča koja ne sme da se zaboravi

Fotografija je danas bukvalno dostupna svima. Svaki telefon je i fotoaparat, a čak i ozbiljniji uređaji nisu više tako skupi.…

  • 00:00 Music Mix by Bea
  • 05:00 Music mix by Anja
  • 10:00 Pre podne na O radiju
  • 10:10 Pesma dana
  • 10:20 Pre podne na O radiju

Anketa

U kojoj formi najčešće pratite Oradio?

Oradio logo