...
TRENUTNO17:20 - 19:20Leto na O radiju

Društvo

Muzika utiče na našu podsvest

19.06.2018.

U prošlosti, muzika je bila dostupna samo onima koji su je izvodili ili prisustvovali određenim društvenim događajima. Danas je ona dostupna svakome i u svakom trenutku, međutim, većina ljudi ne razmišlja o uticaju koji muzika ima na naše zdravlje, svest i podsvest.

.

Naučno je dokazano da muzika utiče i na formiranje ličnosti, te je vrlo važno kakvom muzikom hranimo naše biće.

Mišljenja naših građana na ovu temu su podeljena, i mnogi od nas nesvesno slušaju muziku samo na osnovu melodije, ne razmišljajući o stihovima koji je prate.

"Nisu mi nešto preterano bitne reči, na mene najjači utisak ostavlja privlačna muzika, i sve dok je muzika dobra i prijatna za uši, ne reči ne obraćam toliko pažnju", rekla je naša sugrađanka.

Psihološkinja Violeta Rakić kaže da to što popularni muzičari današnjice najčesće pevaju o ženama samo kao objektima seksualne žudnje  i kaže da to ima veliki uticaj na formiranje ličnosti mladih devojaka.

"Ukoliko devojčice, mlade devojke stalno dobijaju poruku da su seksualni objekti, da su pojednostavljene i da je presudni imperativ njihov fizički izgled, mogu tako i sebe da počnu da posmatraju, a da ostale karakteristike svoga bića, u prvom redu psihološke, kognitivne ili intelektualne, stave u drugi plan", rekla je psihološkinja.

Rep muzičar Vladimir Borović Tatula, veruje da se u pesmama žene ne predstavljaju kao seksualni objekti kako bi se ta muzika prodala, već da muzičari jednostavno samo prenose svoje životno iskustvo i osećanja kroz tekstove.

music2 jpg

"Ne znam, to je umetnost u principu i jednostavno svako piše o onome sto oseća, što vidi i ako ja u nekom momentu vidim samo takve devojke oko sebe, koje nemaju morala, ideala, o tome ću da repujem i to je to", rekao je reper.

Sociolog Aleksej Kišjuhas smatra da žene igraju veliku ulogu u životima muškaraca i da kako će ih oni predstaviti kroz muziku zavisi od ideoloških pogleda samih muzičkih izvođača.

"Određeni izvođači sami gaje određene ideološke poglede na svet, određene vrednosti koje oni sami poseduju i proizvode muziku, tekstove, u skladu sa tim. Smatram da je neka vrsta ideološke matrice koju gaje ti ljudi, osnovni krivac za takvu interpretaciju žena u popularnoj muzici i činjenica je da žene igraju izuzetno važnu ulogu u životima muškaraca, a muškarci su ti koji pevaju, tako da tako to biva", rekao je sociolog.

Ove reči na jednostavan način objašnjavaju kakva je situacija danas kada je u pitanju uticaj muzike na ljude uopšte. Ako postanemo svesni toga koliki je to uticaj i počnemo da obraćamo pažnju na ono što slušamo, ona može imati i vrlo blagotvorno dejstvo po nas.

Više o ovoj temi možete čuti u studentskoj emisiji Pokretač.

Daša Maričić

Možda te još zanima:

.

AI muzika sa kontroverznim sadržajem preplavljuje platforme

Čak i slušaoci koji ne vole ideju AI muzike dobijaju na platformama poput Spotifaja i drugih striming servisa pesme kao…

.

Elektronska muzika kao prostor slobode i zajedništva

Miloš Kaljević, publici poznatiji kao Kalje Vest, DJ-ingom se bavi nepune četiri godine. Kako kaže, ova profesija je za njega…

.

Nedeljni vodič od 30. juna do 6. jula

Koncert Flukes of Sendington, 76. Novosadski noćni bazar, projekcija filma "ANTIFA: Chasseurs de skins", Berza knjiga, vinila i stripova, samo su…

.

Zarez umesto tačke: Oasis na bini, britpop ponovo živ

Iako je nastao pre skoro tri decenije, britpop je ponovo u centru pažnje, najviše zahvaljujći povratničkoj turneji grupe Oasis koja…

.

Animirani vizuali drugih muzičkih aplikacija uskoro i na zaključanom Ajfonu

Apple će omogućiti aplikacijama za muziku trećih strana da prikazuju animirane omote i vizuale albuma na zaključanom ekranu iPhone-a, a…

.

Nedeljni vodič od 16. do 22. juna

Bilo da tražiš dobar koncert, inspirativan razgovor ili samo mesto za beg od svakodnevice – vodič je tu da pomogne.

  • 16:45 Prava stvar
  • 17:00 Tragačev podkast
  • 17:20 Leto na O radiju
  • 19:20 Tehnologija
  • 19:45 Prava stvar

Anketa

Koji je put izlaska iz aktuelne društvene krize u Srbiji ?

Oradio logo