Društvo
Država ne prepoznaje internet nasilje
Danas se obeležava se Dan bezbednog interneta pod sloganom „Stvorimo bolji internet zajedno“.

Situacija u oblasti zaštite dece od nasilja na internetu u Srbiji je i dalje veoma nepovoljna, jer je broj slučajeva nasilja na internetu u konstantnom porastu, posebno među najmlađom grupom korisnika interneta, saopštili su iz kancelarije Pokrajinskog ombudsmana.
Pokrajinski zaštitnik građana – ombudsman podseća da je 2013. godine, u okviru regionalnog projekta uz podršku organizacije Save the Children International, sproveo istraživanje pod nazivom „Eksploatacija dece na internetu“. Rezultati ovog istraživanja pokazali su da nijedan pravni akt na nacionalnom nivou ne prepoznaje niti definiše eksploataciju dece na internetu
Nadležni organi ovoj temi pristupaju prvenstveno sa kriminološkog aspekta, te su više usmereni na kažnjavanje i suzbijanje ove pojave nakon što se ona već dogodila, nego na njenu prevenciju, saopštio je Pokrajinski ombudsman.
Dodatni problem predstavlja i to što se, na primer, u Strategiji razvoja informatičkog društva u Republici Srbiji do 2020. godine deca uopšte ne pominju. Sa druge strane, Nacionalna strategija za prevenciju i zaštitu dece od nasilja, kao i Nacionalni plan akcije za decu za period do 2015. godine navode da se deca štite od svih oblika zlostavljanja, zanemarivanja, iskorišćavanja i nasilja, ali se u njemu eksplicitno ne pominje eksploatacija dece putem informacionih tehnologija, kao novi vid nasilja koji je, kako je i praksa Pokrajinskog ombudsmana i veći broj istraživanja pokazao, tokom poslednje decenije u ekspanziji.
Sajber-buling (pretnje, uznemiravanje ili ponižavanje putem društvene mreže ili bilo kog drugog oblika informacionih i komunikacionih tehnologija), karakterističan za sve učestalije vršnjačko nasilje među decom i mladima, ni na koji način nije prepoznat kao posebna vrsta eksploatacije dece
Pokrajinski zaštitnik građana primio je na sajtu www.bezbedaninternet.ombudsmanapv.org u proteklom periodu veći broj prijava zbog nasilja na internetu, i to pre svega nad decom. Uprkos upućenim preporukama nakon realizovanog istraživanja 2013. godine, značajnih pomaka u oblasti zaštite dece od nasilja na internetu nema.
Pored nedostataka u vezi sa pravnom regulativom, izuzetno je važno uvođenje u celokupan sistem redovnog obrazovanja na svim uzrastima, obaveznog nastavnog predmeta informatika i nastavnih planova i programa kojima bi osim pojačanog obrazovanja iz oblasti računarstva i informatike, bilo obuhvaćeno i pitanje pravilnog korišćenja interneta, kao i pitanje zaštite dece od eksploatacije na mreži, kažu u kancelariji Pokrajinskog ombudsmana.
P.K.