Lifestyle / Video igre
"Vibe factory" otvara drugu stranu gejminga
U Novom Sadu se krajem oktobra održava gejming gestival "Vibe factory". Publici će biti predstavljeni svi aspekti industrije video igara, koja osim zabave pruža i odlične prilike za razvoj karijere.
Foto: Canva
Video igre su odavno postale više od zabave. Na godišnjem nivou ova industrija zaradi, kako piše CNBC, blizu 200 milijardi dolara što je, na primer, više od prihoda koje ostvare filmski studiji u Holivudu. Iako u Novom Sadu posluju firme koje su u ovoj oblasti poznate na svetskom nivou, do sada se ovoj grani nije poklanjalo toliko pažnje, ocenjuje gejmer i jutjuber Vojislav Perić, poznatiji kao Supreme Nexus.
OBRATI PAŽNJU
"Ništa se nije dešavalo od kad ja radim ovo. Uvek su to bile neke manje organizacije - igraonice su pravile turnire lokalnog karaktera. Novi Sad je zapostavljen i zaboravljen, iako je IT gigant. Imamo neke od najvećih firmi u pravljenju video igara i krajnje je vreme da se napravi ovako nešto, gde ćemo se svi skupiti - i ljudi koji uživaju u igrama i oni koji bi to hteli, ali ne znaju odakle da počnu. Razbićemo te predrasude i stereotipe", priča Vojislav.
Tokom tri dana, od 21. do 23. oktobra, na Novosadskom sajmu posetioci "Vibe factory" festivala će moći da vide iz prve ruke kako fukncioniše gejming industrija - od razgovora sa develeporima, preko e-sport turnira pa sve do društvenih igara. Direktorka festivala Olga Ješić objašnjava da je njihov cilj da prikažu i drugu stranu gejminga.
Foto: Pixabay
"Cilj nam je da sam gejming stavimo u formu obrazovanja i da ga ne svedemo na puku zabavu, kao što ga ponekad mi roditelji doživljavamo. Treba da shvatimo kakvi su sve benefiti gejminga i kroz kakve radionice i programe deca mogu da se praktično informišu i ovo kasnije odaberu kao struku. Pokazalo se da postoji manjak kadra i jedan ovakav festival će pokazati da imamo potencijal za to", kaže naša sagovornica.
Prema njenim rečima, ovo je samo prvi korak ka daljem uključivanju gejminga u obrazovni sistem, za šta već postoje određeni projekti.
"Nadležni su shvatili potencijal jedne ovakve industrije i pristali su na implementaciju gejminga u sistem obrazovanja, kroz jedan pilot projekat koji započinjemo nakon festivala. Pravimo klimu u kojoj ćemo gejming staviti u svrishodnu namenu", kaže Olga Ješić.
Foto: Canva
Publici će u Novom Sadu biti predstavljeno puno toga - virtuelni muzeji, senzitivna odela, čak i PEGI sistem za određivanje rejtinga igara. Kako kaže Vojislav Perić, ovakav vid edukacije je ono što je nedostajalo njemu i starijim generacijama kada su bili u prilici da biraju karijeru.
"Išao sam na slepo, nisam ni znao da će mi ovo biti posao. Trudim se svim silama da klincima koji to žele olakšam put. Da znaju da li hoće da se školuju, zabave ili ovo rade kao neki hobi. Gejming je perspektivna karijera i nešto od čega se živi. To je i budućnost i sadašnjost. Za vreme pandemije se ispostavilo da su svi ti 'sigurni' poslovi bili višak, a poslovi koji se rade za računarom, od kuće, nisu patili", kaže Vojislav.
Foto: Canva
UNICEF je tokom 2020. godine sproveo istraživanje o uticaju gejminga na mlade u Srbiji, na kome je čak trećina ispitanika potvrdila da se svakodnevno ili makar jednom nedeljno zabavlja uz video igre. Veoma mali procenat ispitanika, njih dva odsto, kaže da se okreće video igrama kako bi naučili nešto novo, što je statistika koju treba promeniti.
Video igrama smo se bavili u novom izdanju emisije Pop up koju možete poslušati ovde:
M. Lazić