...
TRENUTNO00:00 - 05:00Music Mix by Bea

Lifestyle / Tehnologija

Stiže "čitač misli"

23.10.2023.

Ispitujući moždanu aktivnost osobe, veštačka inteligencija (AI) može proizvesti pesmu koja odgovara žanru, ritmu, raspoloženju i melodiji muzike koju je pojedinac nedavno slušao.

.

Naučnici su ranije uspevali da prepoznaju samo pojedine zvukove iz moždane aktivnosti, kao što su ljudski govor ili cvrkut ptica. Međutim, do sada nisu pokušavali da rekonstruišu muziku iz moždanih signala.

Kako bi to uspeli, izgradili su sistem "Brain2Music", zasnovan na veštačkoj inteligenciji, koji kombinuje podatke prikupljene sa skenera mozga, kako bi rekonstruisao zvuk koja podseća na pesme koje je osoba slušala tokom skeniranja.

Naučnici su koristili snimke mozga koji su prethodno prikupljeni tehnikom koja se zove funkcionalna magnetna rezonanca (fMRI), koja inače može da prati protok krvi do mozga, kako bi videli koji regioni su najaktivniji.

Skenovi su prikupljeni od pet učesnika dok su slušali muzičke klipove koji obuhvataju niz žanrova, uključujući bluz, klasiku, kantri, disko, hip-hop, džez i pop.

Koristeći deo ovih podataka, istraživači su prvo obučili AI program da pronađe vezu između karakteristika muzike (instrumenata, žanra, ritma, raspoloženja…) i moždanih signala učesnika. Raspoloženje muzike su definisali koristeći oznake kao što su srećno, tužno, nežno, uzbudljivo, ljuto ili zastrašujuće.

Istraživači su zatim uneli ove podatke u drugi model veštačke inteligencije koji je prethodno razvio Gugl, nazvan MusicLM. Ovaj model je prvobitno razvijen da generiše muziku iz tekstualnih opisa, kao što je "smirujuća melodija violine sa iskrivljenim gitarskim rifom".

MusicLM je izbacio rezultate koji su zvučali skoro kao originalni isečci pesama, iako je, kako kažu, AI neke pesme bolje rekonstruisao od drugih.

Žanr i melodija u rekonstruisanoj muzici poklapali znatno češće nego što su mislili. Od svih žanrova, AI je najtačnije mogao da razlikuje klasičnu muziku, navode u studiji.

Naučnici se nadaju da će uspeti da istraže da li veštačka inteligencija može da rekonstruiše muziku koju ljudi zamišljaju, a ne samo onu koju zapravo slušaju.

Izvor:www.nova.rs

Možda te još zanima:

.

Brain Decoder dekodira misli

Naučnici istraživači sa Univerziteta Teksas u Ostinu razvili su tehnologiju za dekodiranje mozga koja kombinuje fMRI skener i veštačku inteligenciju,…

.

Zašto će 2025. biti godina AI pametnih naočara

Naredna 2025. godina mogla bi  biti ključna za širu primenu pametnih naočara sa AI tehnologijom, jer unapređenje načina na koji…

.

Stigao ChatGPT alat za pretragu

OpenAI je pokrenuo novu funkciju za pretragu u ChatGPT-u, tri meseca nakon što je iz kompanije najavljena test verzija SearchGPT-a.…

.

Google novčanik će od sledeće godine moći da koriste i deca

Google Wallet će od 2025. omogućiti deci sa Android telefonima da koriste funkciju tap-to-pay, uz odobrenje roditelja. Nakon pozitivnih reakcija…

.

Google ima novu igračku: zove se Imagen 3

Google je lansirao najnoviju verziju svog AI alata za pretvaranje teksta u slike, "Imagen 3", korisnicima u SAD-u, prema tehnološkom…

.

OpenAI najavio svoj pretraživač - SearchGPT

Možda ChatGPT već doživljavate kao pretraživač - uostalom, možete unositi upite slične onima koje biste stavili u Google ili Bing.…

  • 00:00 Music Mix by Bea
  • 05:00 Music mix by Anja
  • 10:00 Pre podne na O radiju

Anketa

Na koji način koristiš ChatGPT?

Oradio logo