Lifestyle / Tehnologija
Kineski kompjuter pobedio Guglov!
Tim kineskih naučnika razvio je najmoćniji kvantni računar na svetu, sposoban da izvrši najmanje jedan zadatak 100 biliona puta brže od najbržih superračunara na svetu.
Iz kompanije Google su 2019. rekli da su napravili prvu mašinu koja je postigla "kvantnu nadmoć", prvu koja je nadmašila najbolje svetske superkompjutere u kvantnom izračunavanju. Kineski tim, sa sedištem na Kineskom univerzitetu za nauku i tehnologiju u Hefeju, izvestio je da je njihov kvantni računar, nazvan Đudžang, 10 milijardi puta brži od Guglovog Sikamora. Opis Đudžanga“ i njegovog podviga izračunavanja objavljen je 3. decembra u časopisu Live science.
„Đudžang“ je tako drugi kvantni računar koji je postigao kvantnu nadmoć bilo gde u svetu.
Kina je uložila velika sredstva u kvantne računare. Vlada je potrošila 10 milijardi dolara na nacionalnu laboratoriju za kvantne informacione nauke u zemlji. Zemlja je takođe svetski lider u kvantnom umrežavanju, gde se podaci kodirani pomoću kvantne mehanike prenose na velike daljine, piše „Live science“.
Kvantni računari mogu da iskoriste neobičnu matematiku koja vlada kvantnim svetom da bi nadmašili klasične računare u određenim zadacima. Tamo gde klasični računari izvode proračune koristeći bitove, koji mogu imati jedno od dva stanja (obično predstavljena sa 1 ili 0), kvantni bitovi ili kubiti mogu istovremeno da postoje u mnogim stanjima. To im omogućava da probleme rešavaju brže od klasičnih računara. Ali dok teorije koje predviđaju da će kvantne operacije pobediti klasične postoje već decenijama, izgradnja praktičnih kvantnih računara pokazala se kao mnogo izazovnija.