Kultura / Knjiga
A, šta da su pobedili nacisti?
Kada bi svet sanjao zajedničke snove, jedan od najgorih košmara bila bi mu pobeda Nemačke i Japana u Drugom svetskom ratu. Strah od nacističke ideologije ostavio je duboke ožiljke na licu čovečanstva, a baš u njima je pisac Filip K. Dik pronašao inspiraciju za svoj maestralni roman "Čovek u visokom dvorcu". Upravo ovog pisca, a posebno ovu knjigu preporučuje Dejan Vučetić iz benda Darkwood Dub.
"Mladima preporučujem knjigu po kojoj je sada snimljena i veoma zanimljiva serija. U pitanju je 'Čovek u visokom dvorcu' Filipa Dika, jedan od najboljih SF klasika ikada. Radnja romana smeštena je u ambijent Amerike, zamišljene u situaciji u kojoj su Japan i Nemačka izašli iz Drugog svetskog rata kao pobednici", kaže Dejan.
Strašna vizija ovakvog paralelnog vremena – koju autor inače objašnjava kao iluziju ili ružan san – osnova je iz koje izrasta akcija protagonista romana: ljudi uhvaćenih u realistički dočaranu konstrukciju jednog neostvarenog pakla. Dejan zbog ovako maštovito postavljene priče preporučuje sve što je Dik ikada napisao.
"Dik je napisao neke od najvažnijih SF romana. 'Čovek u visokom dvorcu' možemo nazvati alternativnom istorijom iako se uklapa u SF žanr, ali Dik je napisao i 'Sanjaju li roboti elektronske ovce' po kojem je snimljen kultni film 'Bladerunner'. Većina njegovih knjiga je prevedena, a mnoge i sada mogu da se kupe u knjižarama. Ja najviše preporučujem 'Čoveka u visokom dvorcu' zbog veoma važne priče koja i danas mora da se zna", kaže pevač Darkwood Dub-a.
Za ovaj roman Filip K. Dik dobio je nagradu "Hugo", najviše priznanje za književno ostvarenje sa područja naučne fantastike. Upravo ovim delom je skrenuo na sebe pažnju književne kritike, koja ga već godinama svrstava među najistaknutije savremene majstore ovog žanra.
Po ovom romanu snimljena je i istoimena serija emitovana prošle godine. A, evo i trejlera:
P.K.