Kultura / Film
Oskar 2021: Dobrodošli u Nomadland!
Druga pandemijska dodela Oskara nije previše iznenadila, bar ne kada su one najvažnie kategorije u pitanju.
Američka Akademija filmske umetnosti odlučila je da za najbolje filmsko ostvarenje u minuloj sezoni proglasi produkcijski "najmanji" film, ali očigledno veoma važan za trenutak u kojem živimo. "Nomadland" rediteljke Kloi Žao isplivao je je kao apsolutni pobednik i to se dalo očekivati.
Drama o ženi koja zbog dugova gubi sve što ima i koja počinje da živi nomadskim životom, priključivši se desetinama hiljada sapatnika širom Amerike, razvejala je "američki san" na najbolniji način, pokazavši da i iza tog sna postoje i neki mnogo intimniji.
S obzirom da je mlada rediteljka Kloi Žao takođe nagrađena Oskarom, a da je glavna glumica u tom filmu Frensis Mekdormand proglašena za najbolju, "Nomadland" je film po kojem ćemo pamtiti minulu dodelu najvažnije filsmke nagrade.
Najbolji glumac ove godine je Entoni Hopkins za ulogu oca u istoimenom filmu i tu nema velikog iznenađenja. Njegov portret dementnog starca koji se bori sa sobom da razdvoji stvarnost od uobrazilje toliko je bio dominantan da mu jedino portret Henrija Mankievica iz filma "Mank" mogao biti rival. Akademija je ipak, umesto sjajnog Gerija Oldmana, odabrala Hopkinsa i nije mnogo pogrešila. Tako je, ujedno, film "Mank" koji je smatran glavnim favoritom ispao najveći gubitnik.
Evo i kompletnog spiska nominovanih i nagrađenih:
Najbolji film:
The Father
Judas and the Black Messiah
Mank
Minari
NOMADLAND
Promising Young Woman
Sound of MetaL
The Trial of the Chicago 7
Najbolji glumac
Riz Ahmed ("Sound of Metal”)
Chadwick Boseman (“Ma Rainey’s Black Bottom”)
ANTONY HOPKINS (“The Father”)
Gary Oldman (“Mank”)
Steven Yeun (“Minari”)
Najbolja glumica
Viola Davis (“Ma Rainey’s Black Bottom”)
Andra Day (“The United States v. Billie Holiday”)
Vanessa Kirby (“Pieces of a Woman”)
FRANCES McDORMOND (“Nomadland”)
Carey Mulligan (“Promising Young Woman”)
Najbolji sporedni glumac
Sacha Baron Cohen (“The Trial of the Chicago 7”)
DANIEL KALUUYA (“Judas and the Black Messiah”)
Leslie Odom Jr. (“One Night in Miami”)
Paul Raci (“Sound of Metal”)
Lakeith Stanfield (“Judas and the Black Messiah”)
Najbolja strana glumica
Maria Bakalova (‘Borat Subsequent Moviefilm”)
Glenn Close (“Hillbilly Elegy”)
Olivia Colman (“The Father”)
Amanda Seyfried (“Mank”)
YOUN YUH YUNG (“Minari”)
Najbolji žeser/ka
Thomas Vinterberg (“Another Round”)
David Fincher (“Mank”)
Lee Isaac Chung (“Minari”)
CHLOE ZHAO (“Nomadland”)
Emerald Fennell (“Promising Young Woman”)
Najbolji dokumentarni film
“Collective” (Magnolia Pictures and Participant)
“Crip Camp” (Netflix)
“The Mole Agent” (Gravitas Ventures)
“MY OCTOPUS TEACHER” (Netflix)
“Time” (Amazon Studios)
Montaža
“The Father,” Yorgos Lamprinos
“Nomadland,” Chloé Zhao
“Promising Young Woman,” Frédéric Thoraval
“SOUND OF METAL,” Mikkel E.G. Nielsen
“The Trial of the Chicago 7,” Alan Baumgarten
Najbolji strani film
“ANOTHER ROUND” (Denmark)
“Better Days” (Hong Kong)
“Collective” (Romania)
“The Man Who Sold His Skin” (Tunisia)
“Quo Vadis, Aida?”(Bosnia and Herzegovina)
Najbolji vizuelni efekti
“Love and Monsters”
“The Midnight Sky,” Matt Kasmir, Chris Lawrence, Dave Watkins, Max Solomon
“Mulan,” Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury, Steve Ingram
“The One and Only Ivan,” Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones, Santiago Colomo Martinez
“TENET” Andrew Jackson, Andrew Lockley, Scott R. Fisher, Mike Chambers
Najbolji animirani film
“Onward” (Pixar)
“Over the Moon” (Netflix)
“Shaun the Sheep Movie: Farmageddon” (Netflix)
“SOUL” (Pixar)
“Wolfwalkers” (Apple TV Plus/GKIDS)
Najbolja originalna pesma
“FIGHT FOR YOU,” (“Judas and the Black Messiah”)
“Hear My Voice,” (“The Trial of the Chicago 7”)
“Húsavík,” (“Eurovision Song Contest”)
“Io Si (Seen),” (“The Life Ahead”)
“Speak Now,” (“One Night in Miami”)
Najbolja filmska muzika
“Da 5 Bloods,” Terence Blanchard
“Mank,” Trent Reznor, Atticus Ross
“Minari,” Emile Mosseri
“News of the World,” James Newton Howard
“SOUL,” Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste
Najbolji adaptirani scenario
“Borat Subsequent Moviefilm,” Peter Baynham, Sacha Baron Cohen, Jena Friedman, Anthony Hines, Lee Kern, Dan Mazer, Nina Pedrad, Erica Rivinoja, Dan Swimer
“THE FATHER,” Christopher Hampton, Florian Zeller
“Nomadland,” Chloé Zhao
“One Night in Miami,” Kemp Powers
“The White Tiger,” Ramin Bahrani
Najbolji originalni scenario
“Judas and the Black Messiah,” Will Berson, Shaka King, Keith Lucas, Kenneth Lucas
“Minari,” Lee Isaac Chung
“PROMISSING YOUNG WOMAN,” Emerald Fennell
“Sound of Metal,” Abraham Marder, Darius Marder, Derek Cianfrance
“The Trial of the Chicago 7,” Aaron Sorkin
P.K.