Društvo / Zdravlje
Leto sa najboljim prijateljem
Leto pruža nebrojene, sjajne mogućnosti za fenomenalnu zabavu sa vašim ljubimcem. Da na kraju, od igračke ne bi ispale plačke, treba dodatno povesti računa o zdravlju i rizicima po zdravlje vašeg psa. Veterinar Vladan Panić govori nam šta sve moramo da znamo i primenimo, da nam ništa ne bi pokvarilo provod.
Šta da radimo kako bismo sačuvali zdravlje naših ljubimaca, a da ipak budemo sa njima na otvorenom, što je moguće više?
Ljubimce treba izvoditi u terminima kada nije najveća temperatura i obavezno uz sebe imati vodu i u velikoj meri hidrirati ljubimca. Oni se hlade dahtanjem, pa je hidriranje veoma važno za njihovo rashlađivanje. Za sve one koji putuju sa ljubimcem ili ga u vozilu transportuju samo u gradskoj vožnji, veoma je važno da je u vozilu dobro provetravanje i hlađenje, kako bi se izbegli toplotni udari ili druge neželjne mogućnosti. Rizično je ostavljanje ljubimaca u vozilu, naročito ukoliko je vozilo na suncu.
Klima uređaj, da ili ne?
Klima uređaj da, ali isto kao i sa ljudima, ne usmeravati mlaz uređaja direktno u telo i podesiti razumnu razliku u odnosu na spoljnu temperaturu. Klima uređaj, u svakom slučaju, da. Ovo se pogotovo odnosi na vlasnike brahicefaličnih rasa pasa.To su mopsevi, buldozi i sve druge rase koje imaju spljoštenu njuškicu. Oni su posebno izloženi riziku respiratornih smetnji, pa bi vlasnici, tokom ovog dela godine, trebalo da im ukažu dodatnu pažnju.
U leto, vlasnici žele da svojim ljubimcima pruže užitak kupanja, jer je to jedinstvena prilika, ali ih čeka rizik prljavštine, okolnog rastinja i insekata. Šta bi trebalo raditi?
Dunav je prelep. Najlepša je slika videti labradora kako pliva, roni i uživa, ali tu vrebaju i neke opasnosti, a vlasnici ih nekada nisu ni svesni. Prvo, higijena vode u Dunavu varira od vodostaja, temperature i drugih faktora, ali u svakom slučaju nakon plivanja, pogotovo kod osetljivih pasa, je neophodno da se istuširaju, da se speru pesak i nečistoće. Ukoliko je zaprljanost velika ili se, recimo, pas jako oseti, treba ih i šamponirati. Sa šamponom treba biti umeren i ne treba šamponirati psa svakog dana, ukoliko svakog dana ide na plivanje. Šampon odmasti kožu i na taj način eliminiše mnoge zaštitne faktore koji se nalaze u samoj koži.
Što se tiče rastinja, najopasnije je popino prase, koje zna da se zabode i u šapicu i u uho, nos ili čak i u oko. Ukoliko primetite popino prase, sklanjajte ljubimca i trudite se da psa izolujete od tog područja. Teško je, duva vetar, ono je sasušeno, ali trudite se da izbegnete taj rizik. Treća stvar su insekti. Redovno štitite od buva i krpelja, ali dodatna pažnja treba da se pokloni komrcima jer je kod nas veoma prisutna bolest srčanog crva, kojeg prenose upravo komarci koji su sada veoma prisutni. Postoje repelentna sredstva, postoje i sredstva koja se daju preventivno, da se progutaju kao tablete, ali posebno je bitno naznačiti da se pas prvo testira na srčanog crva, ukoliko se odlučite za taj vid preventive u obliku tablete. Ako je pas pozitivan, može fatalno da završi.
U nakraćem, to su aspekti koje vlasnici, u ovo doba godine moraju da imaju u glavi.
A. Bujić