Društvo / Zdravlje
Kako do pločica?
Redovno treniraš, ali nikako da ugledaš svoj six pack u ogledalu? U čemu je problem?!
foto: pexels.com
Ključ je u ishrani i u odabiru adekvatnih vežbi. Tako za O radio kaže fitnes trener Tamara Otić.
"Treba povesti računa o odnosu proteina, masti i ugljenih hidrata koje unosimo svakodnevno. Da li će se trbušni mišići videti manje ili više, zavisi od procenta masti koje imamo u telu. Naravno da je jako važno da treniramo, ali pod tim ne podrazumevam svakodnevno, besomučno pumpanje 300 trbušnjaka! Naprotiv, tri puta nedeljno je dovoljno raditi ciljano vežbe za trbušnjake. Smatram da treba raditi višezglobne vežbe sa opterećenjima poput prednjeg i zadnjeg čučnja, mrtvog dizanja, bench press-a i tome slično, gde je veoma uključen core koji je stabilizator tela i koji drži naše telo u svakom položaju i pokretu. Tokom izvođenja takvih vežbi trbušni mišići su vrlo angažovani", objašnjava ona.
Core je deo trupa između dijafragme i karlice i obuhvata sve mišiće koji se nalaze u tom predelu tela. Vežbe u kojima je on uključen ojačavaju sve mišiće koji daju potporu kičmi i koji je svojim kontrakcijama održavaju u neutralnom položaju, odnosno, u onom položaju u kojem je ona najstabilnija. Osim toga što pomažu kičmi i izgradnji pločica, zaslužni su i za bolji balans, pravilno držanje tela, a omogućavaju nam i da budemo bolji u svakoj fizičkoj aktivnosti.
Kako kaže Tamara, profesor spinalne biomehanike (ili specijalsita za povrede kičme) sa Univerziteta Vaterlo, doktor Sjuart Mekgil (Stuart McGill) smatra da je čak štetno raditi previše klasičnih trbušnjaka sa odizanjem lopatica (tzv. cruncheva).
"On smatra da je bolja varijanta raditi razne vrste izdržaja, jer crunchevi ugrožavaju kičmu, zbog previše pregibanja", dodaje ona.
Ipak, ne zaboravite da trening nije dovoljan za izgradnju pločica. Ne kaže se džaba da se trbušnjaci prave u kuhinji.
J.G.