...
TRENUTNO12:00 - 13:00Akademac

Lifestyle / Tehnologija

Veštačka inteligencija otkriva da otisci prstiju ipak nisu jedinstveni

22.01.2024.

Novo istraživanje o otiscima prstiju biće značajno u kriminalistici. Veštačka inteligencija otkrila, vaši otisci prstiju zapravo nisu toliko jedinstveni koliko se mislilo, barem kada se porede otisci jedne osobe, ali sa različitih prstiju. 

 

.

Na primer, ako bi počinilac nekog zločina ostavio otiske prstiju različitih prstiju na različitim mestima zločina, policiji bi bilo teško da ih poveže s jednom osobom.

Međutim, veštačka inteligencija pod nazivom "duboka kontrastna mreža", koju su izgradili naučnici sa Univerziteta Kolumbija, mogla bi da bude od velike pomoći u rešavanju zločina.

Nakon obuke na bazi podataka od 60.000 otisaka prstiju, naučnici su otkrili da mogu predvideti da li su dva otiska sa različitih pristiju otisci iste osobe, sa tačnošću od 77 odsto. Ova cifra bi bila još veća ako bi veštačka inteligencija dobila na uvid sve pste sa jedne ruke.

Za razliku od tradicionalnih poređenja otisaka prstiju, veštačka inteligencija se nije fokusirala na sličnosti u "minucijama", grananjima i završecima brazda otisaka prstiju. Umesto toga, fokusirala se na uglove i zakrivljenosti vrtloga i petlji u centru otiska prsta.

Iako otisci na vašim prstima možda nisu toliko različiti međusobno, veoma je malo verovatno da će ih deliti druga osoba. Zapravo, verovatnoća da dve osobe dele identične otiske prstiju procenjuje se na manje od jedan prema 64 milijarde. To znači da bi verovatno prošlo više od milion godina pre nego što bi se dve osobe sa identičnim otiscima prstiju slučajno pojavile u bazi podataka Skotland Jarda.

Identični blizanci takođe imaju jedinstvene otiske. To je zato što brazde na vašim prstima nisu određene samo vašim DNK, već i time kako se razvijate kao fetus. Dužina pupčane vrpce, položaj u materici, krvni pritisak, ishrana i brzina rasta prsta sve imaju važnu ulogu.

Izvor:www.n1info.rs

Možda te još zanima:

.

Ray2 generiše video sa brzim, prirodnim pokretima i boljom fizikom

Kompanija Luma AI je predstavila je najnoviji generativni video model, Ray2, koji omogućava kreiranje realističnih video zapisa sa prirodnim i…

.

Ne otpisujte žive pisce u doba veštačke inteligencije

Apetit za glupošću koju generiše AI nije toliko snažan kao što mnogi izdavači žele da veruju, a potražnja za kvalitetnim…

.

Nvidia u 2025: Pogon za humanoidne robote

Proizvođač čipova Nvidia planira značajnije angažovanje u oblasti robotike tokom 2025. godine. Konkretno, u prvoj polovini godine Nvidia će lansirati…

.

Google lansirao Whisk AI za kreiranje slika iz drugih fotografija

Google je predstavio novi AI alat pod nazivom Whisk, koji vam omogućuje da generišete slike tako što ćete koristiti druge…

.

Santa mod u ChatGPT-u unosi praznični duh u veštačku inteligenciju

OpenAI je u sklopu svoje akcije "12 Days of OpenAI" dodao malo praznične magije u ChatGPT kroz novi Santa Mode.…

.

Ne kopiraj osećaj Strave!

Aplikacija Strava je jedan od najpopularnijih načina za praćenje performansi biciklista, trkača, planinara i drugih ljubitelja sportova na duže staze.…

  • 06:00 Music Mix by Bea
  • 11:00 Y2K
  • 12:00 Akademac
  • 13:00 Danube Streamwaves
  • 14:00 Pop up

Anketa

Na koji način koristiš ChatGPT?

Oradio logo