...
TRENUTNO06:00 - 11:00Music Mix by Bea

Lifestyle / Tehnologija

Koliko vremena gubimo na probleme sa računarom

05.07.2023.

Zbog neispravnih sistema ili složenih interfejsa, značajan deo radne nedelje, u rasponu od pola dana do čitavog dana, trošimo na frustracije.

.

Uprkos značajnom napretku računarske tehnologije u prethodnih 15 godina, računari nam i dalje zagorčavaju život raznim kvarovima, i to u značajnoj meri od 11 do 20 procenata, pokazala je studija Univerziteta u Kopenhagenu i Univerziteta Roskild.

Manjak memorije, rušenja programa zbog kojih nam nestaju podaci, nefunkcionalni sistemi... frustracije prouzrokovane neispravnim računarima i dalje su, nažalost, raširena pojava, naglašavaju danski istraživači.

Značajnu količinu našeg vremena provedenog na računarima gubimo zbog neispravnih sistema ili složenih interfejsa koji ometaju našu sposobnost da obavimo željene zadatke.

"Procenat je zapanjujuće visok i otkriva nedovoljnu uključenost običnih korisnika tokom razvoja sistema," tvrde istraživači. Problem je utoliko veći što, pokazala je studija, većina frustracija proizlazi iz otežanog obavljanja svakodnevnih zadataka, a ne nekih složenih poduhvata i napredne upotrebe računara.

Istraživanje je obuhvatilo učesnike različitih profila: studente, računovođe, konsultante, ali i zaposlene u IT industriji koji u proseku za računarima provode šest do osam sati dnevno. Problemi s kojima su se redovno suočavali uključivali su spor rad sistema, privremeno zamrzavanje uređaja, pad sistema i poteškoće u lociranju informacija. Čak 84 odsto prijavljenih epizoda odnosilo se na probleme koji se redovno ponavljaju, a 87% ispitanika bilo je uvereno da će se ti problemi ponoviti i u budućnosti. Sve to ukazuje da se i danas suočavamo s istim osnovnim problemima kao i pre 15-20 godina.

"Dve glavne kategorije problema koje i dalje postoje povezane su s neodgovarajućom realizacijom i nedostatkom prilagođenosti korisniku", naglašavaju istraživači. Najviše pritužbi odnosi se na performanse (49%), upotrebljivost (36%) i korisnost (16%) sistema. Uz to, iako je tehnologija nesumnjivo napredovala i postala sposobnija, porasla su i naša očekivanja. Tako se uprkos većim brzinama preuzimanje podataka i dalje često percipira kao frustrirajuće sporo.

"Kad se nađemo okruženi IT sistemima koji nas frustriraju, ključno je da prepoznamo da problem verovatno leži u kreatorima sistema, a ne u korisnicima. Studija jasno pokazuje da još uvek ima dovoljno prostora za napredak", zaključuju istraživači koji se zalažu za razvoj sistema koji će biti jednostavniji za korišćenje.

 

Izvor:www.b92.net

Možda te još zanima:

.

Tik-tok neće biti prodat, navode kineski vlasnici

Kompanija "Bajtdens", u čijem vlasništvu se nalazi Tik-tok, saopštila je da ne namerava da prodaje tu društvenu mrežu nakon što…

.

Google otpušta one koji su protiv "Projekta Nimbus"

Google je otpustio 28 zaposlenih koji su učestvovali u protestima protiv "Projekta Nimbus", odnosno, ugovora sa izraelskom vladom i vojskom…

.

Zabrana Tik-toka prošla Kongres

Paket za nacionalnu bezbednost, koji uključuje i mere zabrane Tik-toka širom SAD, usvojen je velikom većinom glasova u američkom Senatu.

.

Plata u Nemačkoj 9.000 evra mesečno, bez da ustanete iz kreveta

Nemački centar za avijaciju traži 12 kandidata koji će provesti 60 dana u krevetu, za potrebe nove studije koju sprovode…

.

Obiđite Srbiju za Prvi maj i Uskrs

Ako nas vreme ne prevari, kao što je to čest običaj za 1. maj, mogli bi ovo biti stvarno dobri…

.

Kina uklanja strane mrežne čipove do 2027.

Kina pokušava da eliminiše čipove strane proizvodnje do 2027. godine.

  • 00:00 Music mix by Anja
  • 06:00 Music Mix by Bea
  • 11:00 Y2K
  • 12:00 Radio Grafiti

Anketa

U kojoj formi najčešće pratite Oradio?

Oradio logo