...
TRENUTNO05:00 - 10:00Music mix by Anja

Lifestyle / Tehnologija

Kina "inteligentnija" od SAD

07.05.2024.

Kina je pretekla SAD po broju istraživanja koja se sprovode u više od polovine naučnih polja povezanih sa veštačkom inteligencijom, prema novim podacima Centra za bezbednost i nove tehnologije Univerziteta Džordžtaun (CSET).

.

Nalazi otkrivaju važne detalje o globalnoj trci između SAD i Kine u oblasti veštačke inteligencije, jer će "pobednik" ove trke verovatno postavljati globalne standarde za tehnologiju i njen način primene, piše Axios.

Otprilike 32 odsto istraživanja veštačke inteligencije fokusiralo se na računarski "vid", odnosno vizuelnu percepciju, gde je rast bio 121 odsto u istom periodu. Obrada jezika, odnosno sposobnost kompjuterskog programa da razume ljudski govor i pismo – ono što veliki jezički modeli (LLM) rade u ChatGPT-u i drugim generativnim AI alatima – činila je 11 odsto istraživačkih radova u oblasti AI. Rast broja ovih naučnih radova bio je 104 odsto. Istraživanja u robotici rasla su sporije, za „samo“ 54 odsto, a činila su oko 15 odsto svih istraživanja u oblasti veštačke inteligencije. Bezbednosti u oblasti veštačke inteligencije činilo je samo dva odsto svih objavljenih radova, uprkos porastu od 315 odsto između 2017. i 2022. godine.

Prvih pet proizvođača istraživačkih radova u oblasti AI u svetu po kvantitetu su kineske institucije, na čelu sa Kineskom akademijom nauka.

Dominantni narativ godinama je bio da, iako su kineske institucije generisale najveću količinu naučnih radova, kvalitet tih radova nije bio zadovoljavajući, a da su istraživanja u zemlji uglavnom proizašla iz primene fundamentalnog napretka istraživača u SAD, Evropi i drugde. Ali, kada su istraživači CSET-a suzili svoju analizu na visoko citirane radove, Kineska akademija nauka je i dalje bila lider. Gugl je drugi, a slede ga kineski univerzitet Cinghua, pa univerziteti Stenford i MIT. Ipak, posmatrano po državama, SAD su imale prvo mesto u proizvodnji visoko citiranih članaka.

"Kina je apsolutno svetski lider u istraživanju veštačke inteligencije i u mnogim oblastima verovatno svetski lider", rekao je Zakari Arnold, šef analitike u timu CSET-a. Istraživanje CSET-a obuhvata podatke samo o istraživačkim radovima objavljenim na engleskom jeziku.

Izvor: Axios, Nova ekonomija

Tagovi

Možda te još zanima:

.

Trump Mobile ipak nije "Made in USA"

Trump Organization je ovog leta najavila lansiranje sopstvene mobilne mreže i pametnog telefona T1, koji je prvobitno reklamiran kao "napravljen…

.

Kompanija sa najvećim avionom na svetu sada ima i hipersonični avion.

Kompanija Stratolaunch, poznata po najvećem avionu na svetu, uspešno je izvela let modernog naslednika čuvenog X-15 raketnog aviona – hipersoničnog…

.

TikTok ponovo pred izazovom: Da li se bliži kraj popularnoj aplikaciji?

TikTok se ponovo suočava s potencijalnom zabranom u SAD. Rok za prodaju aplikacije kupcu kojeg odobre američke vlasti ističe 5.…

.

Kineski hakeri mesecima neprimećeni vršljali po kompaniji u Masačusetsu

Krajem 2023. godine, generalnog direktora jednog komunalnog preduzeća u Masačusetsu iznenadio je telefonski poziv. Zvao je agent FBI-a i obavestio…

.

TikTok se vraća u Apple i Google prodavnice u SAD

Saga o TikToku se nastavlja. Apple je u četvrtak vratio aplikaciju u App Store, a ubrzo nakon toga i Google…

.

TikTok se suočava sa mogućom zabranom u SAD

Aplikacija TikTok suočava se sa mogućom zabranom u Sjedinjenim Američkim Državama, koja bi stupila na snagu 19. januara ove godine.…

  • 00:00 Music Mix by Bea
  • 05:00 Music mix by Anja
  • 10:00 Leto na O radiju
  • 10:30 Tehnologija

Anketa

Koji je put izlaska iz aktuelne društvene krize u Srbiji ?

Oradio logo