...
TRENUTNO16:00 - 22:00Music Mix by Bea

Lifestyle / Tehnologija

Kina i Amerika su našle novo bojno polje

10.10.2023.

U novom frontu u američko-kinesko tehnološkom ratu, administracija Bajdena suočava se sa pritiskom nekih zakonodavaca da ograniče američke kompanije da rade na slobodno dostupnoj tehnologiji čipova koja se široko koristi u Kini. To bi bio potez koji bi mogao da preokrene način na koji globalna tehnološka industrija sarađuje preko granica.

.

U pitanju je RISC-V, tehnologija otvorenog koda koja se takmiči sa skupom vlasničkom tehnologijom britanske kompanije za dizajn poluprovodonika i softvera Arm Holdings. RISC-V može da se koristi kao ključni sastojak za bilo šta, od čipa za pametni telefon do naprednih procesora za veštačku inteligenciju.

Neki poslanici navode kao osnovni razlog za preduzimanje mera u vezi sa RISC-V nacionalnu bezbednost. Zakonodavci su izrazili zabrinutost da Peking koristi kulturu otvorene saradnje među američkim kompanijama kako bi unapredili sopstvenu industriju poluprovodnika, što bi moglo da naruši trenutno vodeće mesto SAD u oblasti čipova i da pomogne Kini da modernizuje svoju vojsku. Njihovi komentari predstavljaju prvi veliki pokušaj da se američkim kompanijama ograniči rad na RISC-V.

Predstavnik komisije Predstavničkog doma za Kinu, rekao je da Ministartsvo trgovine treba da „zahteva da bilo koja američka osoba ili kompanija dobije izvoznu dozvolu pre nego što stupi u kontakt sa entitetima Narodne Republike Kine na RISC-V tehnologiji.

Takvi pozivi za regulisanje RISC-V su najnoviji u američko-kineskoj borbi oko tehnologije čipova koja je eskalirala prošle godine uz sveobuhvatna ograničenja izvoza za koja je Bajdenova adminsitracija Kini rekla da će ih ažurirati ovog meseca.

Ukoliko bi Bajdenova administracija regulisala učešće američkih kompanija u fondaciji sa sedištem u Švajcarskoj na način na koji traže zakonodavci, to bi otežalo američke i kineske kompanije da rade zajedno na otvorenim tehničkim standardima. To bi takođe stvorilo prepreke kineskoj potrazi za samodovoljnošću čipovima.

Izvor: www.pcpress.rs

Možda te još zanima:

.

TikTok se suočava sa mogućom zabranom u SAD

Aplikacija TikTok suočava se sa mogućom zabranom u Sjedinjenim Američkim Državama, koja bi stupila na snagu 19. januara ove godine.…

.

Ray2 generiše video sa brzim, prirodnim pokretima i boljom fizikom

Kompanija Luma AI je predstavila je najnoviji generativni video model, Ray2, koji omogućava kreiranje realističnih video zapisa sa prirodnim i…

.

Nove slike Samsung Galaxy S25 otkrivaju zanimljive detalje

Događaj pod nazivom "Samsung Galaxy Unpacked" zakazan je za nedelju dana, kada se očekuje da će biti najavljena serija Samsung…

.

Uskoro stižu novi dodaci za Windows 11

Tokom januara i februara Microsoft namerava da uvede nekoliko novih funkcija u svoj operativni sistem Windows 11. Među njima su,…

.

Dosta vam je Safarija? Promenite podrazumevane aplikacije na ajfonu

Od verzije iOS 18.2, Apple korisnicima omogućava izbor podrazumevanih aplikacija za daleko više kategorija nego do sada, uključujući pozive i…

.

Ne otpisujte žive pisce u doba veštačke inteligencije

Apetit za glupošću koju generiše AI nije toliko snažan kao što mnogi izdavači žele da veruju, a potražnja za kvalitetnim…

  • 14:00 Pop up
  • 15:00 90 u 60
  • 16:00 Music Mix by Bea
  • 22:00 Floating Sounds

Anketa

Na koji način koristiš ChatGPT?

Oradio logo