Lifestyle / Putovanja
Kada film inspiriše na putovanje
Poslednjih decenija, od rasprostranjene upotrebe interneta, filmski turizam postao je značajna privredna grana. Pomenimo samo plažu na Tajlandu, iz filma "Plaža" sa Leonardom di Kaprijem, na kojoj je danas zabranjeno kupanje i stavljena je pod zaštitu, zbog ogromnog broja turista. U Norveškoj je za 170 odsto porastao broj turista 2018. godine zbog crtaća "Frozen", a ogromnu zaradu od nekoliko stotina miliona dolara zaradila je Švedska posle buma "noir" krimića. Poznat je uticaj Tolkinovih "Gospodara prstenova", koji su broj turista na Novom Zelandu podigli za 52 odsto i doneli zaradu od 2,4 milijarde dolara! Ponekad je uticaj filmova baš bizaran. Tako je mesto nekadašnje katastrofe u Černobilju postalo turistička atrakcija, zahvaljujući istoimenoj seriji. Pre dvadesetak godina je veći deo Pripjata otvoren za turiste, a nakon serije broj poseta je porastao za 40 odsto!
foto: https://thirdeyetraveller.com/
Pre nekoliko dana, na jednom turističkom blogu, pročitao sam vest da hotel iz drugog serijala popularne HBO serije "White lotus" nudi popust od 20 odsto za goste koji bi da provedu noć kao u omiljenoj seriji. U pitanju je hotel u Taormini, na predivnoj Siciliji, pod nazivom "The San Domenico palace". U 14. veku tu je bio manastir, a od 1896. godine prima goste, medju njima i veoma poznate, poput Odri Hepbern, Oskara Vajlda, Edvarda VIII, Elizabet Tejlor i Sofije Loren. Mike White, kreator serije "The White Lotus" za magazin "Travel&Leisure" rekao je da je posetio više od 30 hotela u Francuskoj i Italiji, ali da se u ovaj instantno zaljubio. Noćenje sa doručkom, sa popustom od 20 odsto, iznosi oko 2.500 evra po osobi.
I ranije su ljudi putovali zbog filmova. Bez obzira na to da li su išli na mesto omiljene romantične scene i filmskog poljupca ili, na primer, na trg gde je upucan glavni junak njihovog omiljenog filma. Neke lokacije su, bukvalno, decenijama već mesta hodočašća filmskih fanatika.
Predrag Peđa Protić, vrsni poznavalac i zaljubljenik u filmsku umetnost, koji predaje istoriju filma na jednom privantom fakultetu, priča o mestima koje je on lično želeo da vidi zbog filmova koje voli.
"Meni odmah padne na pamet 'Treći čovek' i neistraženi, podzemni Beč. To bih ja video, to mi je želja. Tamo ima organizovanih tura sa igrama svetala kao u filmu, pa poseta tom točku u Beču gde se odigrava jedna od scena. Voleo bih da posetim i lokacije u Talinu gde je sniman 'Stalker', Tarkovskog. Tamo je sve obeleženo, objašnjeno, ima i oznaka po zidovima koje je ostavio Tarkovski lično. Postoji ta interesantna veza izmedju filma i turizma. Venecija, Veliki Kanjon, plaže na Tajlandu, Ajfelov toranj, Mount Rašmor, Isus u Riju… Pada mi na pamet 'Kjoto' i cvetanje trešanja, ima ga puno u japanskim filmovima, to je baš atraktivno. Mi bismo mogli da snimimo cvetanje Tise. Senta i Ada bi posle živeli drugačiji život. Ja sam bio na Skijatosu i tamo su Grci, od Skopelosa, napravili veliki biznis zahvaljujući filmu 'Mamma mia'. Tamo se svako veče u jednom bioskopu vrti taj film, kokteli, zakuska… Nije jako skupo, dostupno je i super je provod. Postoji i tura brodom gde se posećuju plaže iz filma! To rade muž i žena, Grk i Engleskinja. Ona vodi bioskop, a on je kapetan broda. Porodični Mamamia biznis! Generalno - Italija ima najzapaženiju ulogu i najveći estetski doprinos filmu", kaže Peđa Protić.
Mesto snimanja Stalkera (foto: www.bfi.org.uk)
Da Evropa, generalno, a naročito Italija prednjače u ambijentalnoj estetici filmova, slaže se i Marko Pilja, koji ima svoju listu filmova koji inspirišu na putovanje. Za njega, to su uglavnom evropski filmovi koji reklamiraju italijansku ili francusku obalu.
"Pvi je malo stariji, Hičkokov 'To Catch a thief'. Kan, jurnjava ulicama pored obale. Kao dete sam gledao i dan danas želim da idem tamo. Ima jedan film koji me je inspirisao , u pitanju je psihiloški horor-triler, prikazuje Soho šezdesetih, to je 'The last night in Soho'. 'Midnight in Paris', Vudija Alena, divno prikazuje romantični duh Pariza koji, mislim, ustvari i ne postoji. Japanci imaju neki poseban termin za to razočaranje Parizom, koji nije kao u filmovima. Postoji baš taj "sindrom izneverenih očekivanja". Što se Evrope tiče, 'Before sunrise' i cela ta trilogija opisuje Beč baš kakav jeste, prazan grad, bez atrakcija, običan ambijent.
OBRATI PAŽNJU
Ima puno azijskih filmova, iako su oni uglavnom sa bolesnim tematikama. Definitivno 'Chungking express', o Hong Kongu osamdesetih, to me je baš inspirisalo. Tu je i "Lost in translation" o Tokiju, mada je to zapadnjački pogled na Aziju. Što se Amerike tiče, razmišljao sam o 'road' filmovima. Njujork je osamdesetih baš bio eksploatisan, ali to nije više taj Njujork kao u 'Menhetnu' Vudija Alena. Ali "Frances Ha" sa Gretom Gerving baš lepo prikazuje život jedne mlade osobe u Njujorku, tu dinamiku, menjanje stanova... Tu je i nova HBO serija 'High Maintenance', o Njujorku iz očiju jednog kurira. Ako neko voli atmosferu Njujorka šezdesetih, onda preporučujem film "Inside Llewin Davis" braće Koen", kaže Marko.
Obožavanje nekih filmskih uradaka bukvalno se graniči sa fanatizmom,. Tako je, sigurno, sa serijalom "Game of Thrones" zbog kojeg fanovi masovno idu u Dubrovnik i na Island, zatim, naravno "Star wars" i poznata divinizacija te franšize, a rame uz rame je i serijal o Hariju Poteru. U selu Lejkok , u Britaniji gde su snimani filmovi o Hariju Poteru, policija je morala da rasteruje turiste tokom korone, pošto je gužva bila nekontrolisana. Tu je i mnogo lokacija u okolini i u samom Londonu, gde je bio i Nemanja Marinović, novinar i obožavalac Harija Potera. Iako je u London išao poslom, iskoristio je priliku da vidi neke od lokacija na kojima su snimani filmovi o malim čarobnjacima. O njegovom doživljaju Londona, slušajte u novoj epizodi ŠpacirBećara" na podkastu Oradija.
Marko Jakovljev