Kultura / Pozorište
Čas istorije kroz pozorište, muziku i umetnost
Učenici Gimnazije “Laza Kostić” premijerno su izveli predstavu “Glas” u petak, 7. februara, u dvorištu škole. Predstava, koju su osmislili i realizovali učenici i profesori gimnazije, izvedena je dva puta za sve zainteresovane gledaoce. Pored umetničkog značaja, događaj je imao i humanitarni karakter – prikupljena sredstva namenjena su za lečenje maturanta Elektrotehničke škole, Mihaila Miluna.
![.](/files/uploads/2025/02/predstava-glas1.jpg)
"Predstava započinje 1690. godine, tokom Velike seobe Srba i prati istorijski razvoj Srba sve do 2025. godine, s posebnim fokusom na 19. vek – od rođenja Svetozara Miletića i njegove uloge u prisajedinjenju Vojvodine, pa do doprinosa njegove ćerke Milice Tomić. Oslanjajući se na dostignuća prethodnih generacija, uključujući i njenog oca, Milica je utrla prve korake ka emancipaciji žena. U suštini, predstava pruža istorijski rezime Srba u Vojvodini, od 1690. do 2025. godine, s tim da je najviše fokusirana na 19. vek“, kaže Sonja Leštar, profesorka scenskih umetnosti.
"Ideja ove predstave nije da ponudi rešenja, već da nas navede da se 2025. godine zapitamo – za šta koristimo svoj glas, ko je posvetio život tome da ga danas imamo, čemu nam on služi i šta ćemo ostaviti budućim generacijama kroz način na koji živimo i upotrebljavamo svoj glas", dodaje Sonja.
Anđela Savić, maturantkinja Gimnazije "Laza Kostić" na smeru za scensku i audiovizuelnu umetnost, bila je jedna od tridesetak učenika koji su učestvovali u realizaciji ove predstave.
"Počeli smo sa pripremama u decembru. Zapravo, predstava je trebalo da bude izvedena još prošle godine, ali smo kreativni proces započeli tek krajem godine. Sada mi se čini da je pravi trenutak za njeno izvođenje. Mi, učenici sa smera za audiovizuelne umetnosti, već imamo iskustva sa predstavama i učestvovanjem u kreativnom procesu njihovog stvaranja. Igrali smo i u predstavi 'Nekršteni dani', koja se bavi Novosadskom racijom. Što se tiče predstave 'Glas', najzahtevniji su mi bili koreografski delovi, jer smo morali da budemo potpuno sinhronizovani, kao i scena štamparije, koja mi je bila posebno teška. Ipak, u suštini smo svi vrlo složni i solidarni, pa je proces tekao glatko, bez većih komplikacija ili izazova", ispričala je Anđela.
U predstavi učestvuju isključivo učenici, kako u glumačkom ansamblu, tako i u bendu koji prati izvođenje. Režiju su vodile profesorka istorije Svjetlana Pilić, profesorka scenskih umetnosti Sonja Leštar i profesorka muzičkog Dragana Milenković. Muzičku pratnju čine učenici sa smera za scensku i audiovizuelnu umetnost, a njihova uloga u predstavi nije samo muzička, već simbolizuje duh savremenog vremena, nalik pank bendu koji svojim zvukom dodatno pojačava poruku predstave.
"Predstavu 'Glas' osmislili smo na inicijativu profesorke istorije Svjetlane Tomić-Pilić, koja uvek pronalazi zanimljive istorijske trenutke i svojim pripovedanjem nas potpuno uvuče u priču. Osim nje, u projektu je učestvovala i profesorka muzičkog Dragana Milenković, koja je sve povezala kroz muzički aspekt. Uspeli smo da spojimo nekoliko predmeta i uključimo audiovizuelne medije, koje predaje Stefan Jugović. Na kraju, kroz pozorište, muziku i umetnost, ovom predstavom zapravo imamo jedan veliki čas istorije“, istakla je profesorka Sonja Leštar.
Izvođenje predstave imalo je i humanitarni karakter, a profesorka Sonja objasnila je kako je do toga došlo:
"Inicijativu su pokrenuli sami učenici. Mihailo Milun, maturant Elektrotehničke škole, suočava se sa ozbiljnom bolešću, koja mu se ponovo vratila. Čim su predložili da oni kao njegovi vršnjaci pomognu koliko mogu, odmah smo podržali ideju.“
Tekst i fotografije: Anja Ninić