Muzičarka Selena Simić, koja se ovih dana aktivno bavi pokretanjem prvog "Rok kampa za devojčice" u ovom delu Evrope, preporučila je dve knjige našoj publici. Prva je "Državni ideološki aparati" Luja Altisera, dok je druga "Igre gladi", prva knjiga iz istoimene trilogije autorke Suzan Kolins.
U uticajnom eseju "Državni ideološki aparati" Altiser analizira načine na koji funkcionišu ideološki državni aparati u cilju očuvanja i reprodukovanja postojećih društvenih i ekonomskih odnosa.
"To je knjiga o tome kako nas država disciplinuje, kako se ideologija suptilno nameće u stvarima za koje nismo ni svesni", objašnjava Selena.
Za razliku od državnih represivnih aparata (vojska, policija, pravosuđe), ideološki državni aparati ne funkcionišu upotrebom nasilja. Po Altiserovim navodima, ideološki državni aparati (škola, crkva, porodica, ali i sport i masovni mediji), deluju sofisticiranije u cilju dobrovoljnog usvajanja ideologije vladajuće klase i formiranja slike sveta širih slojeva stanovništva.
"Ukoliko žele da čitaju nešto zabavno preporučila bih im 'Hunger games' (Igre gladi). Ja sam tinejdžerka, ne želim nikad da porastem i volim da čitam te tinejdžerske romane. Bolje je da pročitaju knjigu nego da gledaju film", kaže Selena.
Radnja romana "Igre gladi" odvija se u budućnosti koja na veoma zabrinjavajući način podseća na našu sadašnjost. Knjiga prati život tinejdžerke Ketnis Everdin u postapokaliptičnoj državi Panem, koja se prostire na teritoriji nekadašnje Severne Amerike. Od svog prvog izdanja 2008. godine, roman je preveden na više od 26 jezika.
P. N.