...
TRENUTNO05:00 - 10:00Music Mix by Bea

Društvo

Tralalero Tralala ili Crocodilo Bombardiro?

07.05.2025.

Ako vam ovaj naslov zvuči poznato, velike su šanse da ste Gen Z ili Gen Alpha i da vam mozak već mesecima uspešno truli uz italijanski brain rot. Reč je o AI-generisanim likovima koji su poslednjih meseci preplavili društvene mreže, a neke od njih ste sigurno viđali svuda - čak i na studentskim protestima!

.

Svi svedočimo tome da trendovi na društvenim mrežama iz godine u godinu postaju sve banalniji, haotičniji i često potpuno besmisleni, što im, naravno, ne smeta da postanu viralni. Počelo je sa mimovima koji su za Gen X već tada bili nerazumljivi, a sve je kulminiralo pojavom fenomena koji je uspeo da zbuni i milenijalce i Z-ovce: Skibidi Toilet. Taj bizarni spoj ljudskih glava, WC šolja i loše animiranih borbi bio je jasan samo najmlađima - Gen Alpha generaciji, koja danas definitivno diktira ritam digitalnih trendova.

Da nastavimo sa rečnikom Gen Alpha generacije, reč rizz, koja u slobodnom prevodu znači harizma ili šarm, proglašena je za Oksfordovu reč godine 2023, dok je titulu za 2024. ponela fraza brain rot - ili ti truljenje mozga. Poslednje dve decenije obeležene su upravo terminima koji prate razvoj tehnologije i sve veći uticaj interneta na svakodnevni život.

Kako je rekao Casper Grathwohl, predsednik organizacije Oxford Languages: "Kada pogledamo Oksfordove reči godine u poslednjih dvadeset godina, jasno se vidi sve veća opsesija društva time kako se naš virtuelni život razvija i na koje sve načine internet kultura utiče na to ko smo i o čemu pričamo. Prošlogodišnja reč, rizz, dobar je primer toga kako se jezik danas formira, menja i deli unutar onlajn zajednica, dok brain rot ukazuje na jednu od opasnosti virtuelnog života i način na koji koristimo svoje slobodno vreme."

"Brain rot" (doslovno: "truljenje mozga") definiše se kao "navodno propadanje mentalnog ili intelektualnog stanja osobe, naročito posmatrano kao posledica prekomerne konzumacije sadržaja, danas pre svega onlajn sadržaja, koji se smatra trivijalnim ili intelektualno neizazovnim."

tralalero-tralala

Grafit Tralalero Tralala na zgradi RTV-a, nastao tokom studentske blokade

Od početka 2025. godine, prvo TikTok, zatim i ostale socijalne mreže, preplavila je AI mim kultura, a jedan od trendova tog talasa poznat je kao italijanski brainrot - žanr mimova koji se prepoznaje po apsurdnim likovima, bizarnim pričama i dramatičnim voiceoverima, često uz namerno karikiran engleski s jakim italijanskim akcentom.

Najprepoznatljiviji motivi tog trenda su karakteristični likovi, a među prvima su se izdvojili Bombardino Croccodillo - AI generisani krokodil u vojnoj opremi i Tralalero Tralala, koji je zapravo prvi lik iz italijanskog brainrota koji je stekao popularnost na TikToku, a nastao je 13. januara 2025. godine.

bombardiro-crocodilo

Iz tog trenda razvio se čitav AI mim univerzum - pun likova, njihovih priča, sukoba i izmišljenih svetova. U nekim videima udružuju se u bitkama, prolaze kroz različite vremenske linije ili se bore jedni protiv drugih u potpuno haotičnim i vizuelno preteranim situacijama.

Kao balkanski doprinos ovom mim univerzumu pojavio se još jedan ultra zanimljiv i potpuno random lik - golub špijun, odnosno, kako ga je autor nazvao, Špijuniro Golubiro, koji navodno špijunira ljude i skuplja informacije o njima. Taj trend nastao je na Balkanu, tačnije u Hrvatskoj, a brzo se proširio po celom svetu. 

#shitpost ♬ špijuniro golubiro - ????????

Kratak spisak najpopularnijih likova iz italijanskog brain rot univerzuma:

  • Bombardino Croccodillo – AI-generisani krokodil u vojnoj opremi.

  • Tralalero Tralala – velika bela ajkula u Nike patikama.

  • Tung Tung Tung Sahur – drveni čovekoliki lik s bejzbol palicom.

  • Brr Brr Patapim – majmun sa ogromnim stopalima.

  • Tripi Tropi – hibrid škampa i mačke.

  • Ballerina Cappuccina – balerina sa šoljom kapućina umesto glave.

  • Špijuniro Golubiro – golub detektiv koji špijunira ljude.

Italijanski brain rot postao je još jedan dokaz da internet kulturu više niko ne može da predvidi, a još manje da objasni. U eri u kojoj AI stvara likove, a tinejdžeri im dodeljuju sudbine, jedino što nam preostaje je da gledamo i povremeno se pitamo: zabavljamo li se ili nam jednostavno mozak truli?

A. Ninić

Tagovi

Možda te još zanima:

.

Deca mlađa od 13 godina uskoro će dobiti nadgledan pristup za Google Gemini AI

Google će uskoro omogućiti deci mlađoj od 13 godina nadgledan pristup svom AI četbotu Gemini. Kako navodi New York Times,…

.

Kako da dobijete dodatnih 15 GB na Gmailu, besplatno i bez gubitka fajlova

Svaki novi Google email nalog dolazi sa 15 GB besplatnog prostora za skladištenje - što je solidna ponuda bez ikakvih…

.

Google dodaje još AI alata u Workspace aplikacije za produktivnost

Google je najavio niz novih funkcija zasnovanih na veštačkoj inteligenciji (AI) za svoju platformu Google Workspace, čime je dodatno integrisao…

.

Napredna fišing prevara cilja Gmail korisnike

Novi fišing napad koristi Guglove alate kako bi prevario korisnike da otkriju svoje pristupne podatke. Napadači šalju obmanjujuće e-poruke koje…

.

Meta blokira Apple Intelligence na Facebooku i drugim iOS aplikacijama

Apple je oktobra prošle godine korisnicima omogućio upotrebu Apple Intelligence, kroz verziju operativnog sitema iOS 18.1. Iako većina aplikacija podržava…

.

Gen Z posmatra kako njihovi stariji otkrivaju internet i mimove

Ako pitate starije pripadnike Generacije Z, reći će da u početku beše Fejsbuk. Milenijalci će reći da je postojao i…

  • 00:00 Music mix by Anja
  • 05:00 Music Mix by Bea
  • 10:00 Pre podne na O radiju
  • 10:30 Tehnologija

Anketa

Na koji način koristiš ChatGPT?

Oradio logo