...
TRENUTNO00:00 - 06:00Music mix by Anja

Lifestyle / Tehnologija

Kineska policija identifikuje građane po hodu

08.11.2018.

Kineske vlasti počele su da primenjuju novi alat za nadzor i identifikovanje ljudi: softver za prepoznavanje jedinstvenog oblika tela i načina hoda svakog čoveka, čak i kada su im lica skrivena od kamera.

.

Već u upotrebi policije na ulicama Pekinga i Šangaja, sistem za "prepoznavanje hoda" je deo akcije u Kini za razvoj veštačke inteligencije i nadzor na osnovu praćenja podataka. Iako ovo predstavlja veliki korak napred u razvoju tehnologije, softver izaziva zabrinutost zbog svrhe njegovog korišćenja. 

Softver iz video-snimka analizira siluetu osobe i njene pokrete da bi napravio jedinstven model načina na koji hoda ta osoba. Sistem, međutim, još nije u stanju da ljude identifikuje odmah, u "realnom vremenu". Korisnici moraju da najpre unesu video u program kojem treba desetak minuta da analizira jedan sat videa. Program ne zahteva posebne kamere, već može da koristiti snimke običnih kamera za nadzor da bi analizirao hod. 

Međutim, zapadni mediji tvrde da će Kina ovu tehnologiju iskoristiti u neke druge svrhe, kao što je recimo, kontrolisanje građana, bez obzira da li se radi o kriminalcima ili disidentima. U ovom trenutku nije poznato da li je nova tehnologija prepoznavanja kretanja korišćena (i ako nije, da li će biti implementirana) u tim oblastima.

Možda te još zanima:

.

Besmrtnost je moguća?

Poznati futurista Rej Kurcvajl, inače bivši Google inženjer, predviđa da će besmrtnost postati moguća do 2030. godine.

.

Uvodi se obavezeno označavanje AI generisanog sadržaja

U Americi je predstavljen zakon za označavanje dubinski falsifikovanih sadržaja (deepfake content). Ima za cilj da se suprotstavi takvom sadržaju…

.

Stiže nova verzija Office paketa

Novi Office neće imati ugrađene funkcije veštačke inteligencije (AI), dok će Excel dobiti desetine poboljšanja. Među njima su kao dinamički…

.

Florida zabranjuje pristup društvenim mrežama

Guverner Floride Ron DeSantis potpisao je zakon kojim se deci mlađoj od 14 godina zabranjuje pristup društvenim mrežama. Takođe, za…

.

Četbot izbegava pitanja o izborima

Gugl je objavio da će ograničiti mogućnost svog AI četbota Džemini (Gemini) da odgovara na pitanja o izborima koji će se…

.

NASA "štipnula" Vojadžera

Inženjeri NASA poslali su signal, takozvani "poke", sondi Vojadžer i dobili potencijalno ohrabrujući odgovor. Kako piše CNN, nadaju se da…

  • 00:00 Music mix by Anja
  • 06:00 Music Mix by Bea
  • 11:00 Y2K

Anketa

U kojoj formi najčešće pratite Oradio?

Oradio logo